atso@antakyatso.org.tr
HİZMETLER
ONLINE İŞLEMLER

TURİZMCİ ÜYELERİMİZ 2022 EMİTT FUARINDA

GENEL
11 Şubat 2022
Paylaş

Dünyanın en büyük 5 turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT-2022), TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 25. kez kapılarını ziyarete açtı.
2021 yılında küresel pandemi sebebiyle gerçekleştirilmeyen EMITT Fuarı, iki yıl aradan sonra 9-12 Şubat 2022 tarihlerinde TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde kapılarını turizm ve seyahat endüstrisi profesyonellerine açtı.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm (EMITT-2022) Fuarı'nın açılışına Vali Funda Kocabıyık, Milletvekili Mehmet Altay ve İl Valilerinin yanı sıra Belediye Başkanları, Kaymakamlar ve bürokratlar katıldı.
İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki açılışta konuşan Bakan Ersoy, EMİTT'in turizm sektörüne küresel ölçekte yön veren önemli bir organizasyon olduğunu söyledi.
Türkiye turizminin zor geçen 2020 yılının ardından 2021 yılında sevindirici bir ivme yakaladığına dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:
"Hem önceki yıl hayata geçen 'Güvenli Turizm Sertifika Programı'nı başarılı bir şekilde uygulayarak hem de Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) koordinasyonunda yurt dışında doğru tanıtım adımlarını atarak, turizmde 2021 yılı hedeflerinin üstüne çıktık. Bu başarıyı rakamlarla değerlendirirsek, 2021 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 88'lik artışla toplam 30 milyon 38 bin ziyaretçi ağırladık ve 30 milyon psikolojik sınırının üstüne çıkmış olduk. 2021 yılında turizm gelirimiz ise yine bir önceki yıla oranla yüzde 103 artışla toplam 24,5 milyar dolara ulaşmış olduğunu sözlerine ekledi.
Fuara Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Organizasyonu ile Odamız Üyesi 15 Otel ve Resturant ile 12 Acente katılım sağladı. Firmalar adına fuarda konuşan Antakya TSO Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Şahutoğlu; Antakya Turizmcileri olarak uzun bir aradan sonra tekrar Emitt Fuarında olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. 2020 ve 2021 yıllarının Türkiye ve Hatay Turizm sektörü açısından sıkıntılı geçtiğini buna rağmen Hataylı girişimcilerin bir çok yeni işletme açarak Turizm sektörüne katkı sağladıklarının altını çizdi. Şahutoğlu; Sektör olarak 2022 yılından beklentilerinin yüksek olduğunu yerli ve yabancı Turistleri “Medeniyeler Şehri Hatay’da” ağırlamaktan büyük onur duyacaklarını dile getirirken Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulumuza Turizm Sektörüne desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.