+90 (326) 216-5800 atso@antakyatso.org.tr
HİZMETLER
ONLINE İŞLEMLER

ODAMIZDAN KADINA ŞİDDETE TURUNCU FARKINDALIK

GENEL
26 Kasım 2021
Paylaş

Odamızdan Kadına Şiddete Turuncu Farkındalık

Odamız ile Değişim Liderleri Derneği (Chance to Cahange) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikte, iki kuruluş personelleri kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla turuncu balon uçurdu.
Odamız ile Değişim Liderleri Derneği tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık etkinlikleri düzenlendi. Odamız teras katında düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Hikmet Çinçin, kadın haklarına her zaman sahip çıkacaklarını ve kadına yönelik şiddeti her ortamda protesto edeceklerini söyledi.
"KADIN MESELESİ, TOPLUMU İNŞA ETMENİN TEK YOLUDUR"
Çinçin, konuşmasının devamında: “Toplumu, aileyi oluşturan iki temel varlık kadın ve erkektir. Ancak bugünün konusu çoğu zaman egemen güç olarak kabul gören erkek değil; her zaman tartışılan kadın ve kadının rolüdür.​ Dünyanın birçok ülkesinden farklı kültür ve inançlara sahip, toplumun farklı tabakalarına mensup insanlar olarak, ortak meselemiz, kadını ve kadının statüsünü, kadının ilerlemesini ve Kadına Yönelik Şiddete farkındalık yaratmak üzere burada bulunmaktayız.​​ Zira kadının ilerlemesi toplumsal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın meselesi değildir.  Kadın meselesi, aynı zamanda demokratik, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. Bu mesele, sosyo-kültürel kalkınmanın da önkoşuludur. Bunu başaran toplumlar refahın, kalkınmanın ve adaletin de sahibi olurlar.​ Daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit, adil bir biçimde yararlanması son derece önemlidir. Kadına yönelik şiddetin bitirilmesi hayati derecede önemlidir ve şiddetin bitirilmesi hepimizin sorumluluğudur” ifadelerine yer verdi.
Etkinlik sonunda, tüm katılımcılar kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla turuncu balon uçurdu