atso@antakyatso.org.tr
HİZMETLER
ONLINE İŞLEMLER

ODAMIZ HEYETİ SİNERJİ TOPLANTILARI YAPMAK ÜZERE KAYSERİ'DE

GENEL
30 Mayıs 2022
Paylaş

ODAMIZ HEYETİ SİNERJİ TOPLANTILARI YAPMAK ÜZERE KAYSERİ'DE

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Eşref Taner Özkaya, Meclis Başkan Yardımcımız, Necmettin Çalışkan, Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite üyelerinden oluşan geniş bir heyet odalar arası işbirliğini geliştirmek üzere 30.05.2022 Pazartesi günü Kayseri’ye bir dizi ziyaret gerşçekleştirdi.

Heyetimiz ilk olarak  Kayseri Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Bizleri Kayseri  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Komite ve Meclis Üyeleri karşıladı. İki odanın karşılıklı sunumları ile başlayan ziyaret daha sonra Başkanların açılış konuşması ile devam etti.

Ziyarette ilk olarak konuşan Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi Antakya Ticaret ve Sanayi Odası heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin daha çok üretmeye, daha çok ihracat yapmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti. Başkan Büyüksimitci, “Bunun içinde sanayinin eksiklerini tam manası ile biliyor olmamız lazım.  Bu anlamda Odamız bünyesinde Yeşil Dönüşüm Ofisi, Verimlilik Ofisi ve ihracata yeni başlamak isteyenler için İhracat Destek Ofisimiz var. 2020 yılında kurduğumuz ve Oda olarak bizimde iştiraki olduğumuz Kayseri Model Fabrikamız var. Türkiye’de toplam 8 tane model fabrika biride Kayseri’de. Bu güne kadar yaklaşık 60 firmamız model fabrikadan eğitim aldı ve inanılmaz memnuniyet var. Şu anda çevre iller dahil çok ciddi talepler alıyoruz. Dolayısı ile hem ürün çeşitliliği, hem pazar çeşitliliği hem de verimlilik anlamında sanayide gidecek çok yolumuz olduğunu düşünüyorum” dedi.

"Oda ve Borsalar olarak şehirlerimizin ve ülkemizin kalkınması için el ele vermeli ve daha çok çalışmamız gerekmektedir" diyen Başkan Büyüksimitçi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde bunu da başaracak güçte olduklarını söyledi. 

Ziyarette Başkanımız Hikmet Çinçin; “Kayseri Anadolu’nun en misafirperver şehirlerinden birisidir. Bizi burada en güzel şekilde misafir eden Büyüksimitçi Başkanımız nezdinde tüm yönetimine teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra ilimiz sanayi yatırımları ve ekonomik gelişmeler hakkında bilgiler veren Başkan Çinçin, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak “İlimizin Sanayi alt yapısını geliştirmek için önemli projelere imza attık” dedi.
Bu kapsamda bilgiler veren Çinçin “İlimizin en önemli Avrupa Birliği projesi olan ANMOGEP Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi ”Avrupa Birliği’nin “Rekabetçi Sektörler” programı kapsamında desteklenmek üzere 2011 yılında onaylanmıştır. Avrupa Birliği ve T.C. hükümeti tarafından toplam 7,6 Milyon Euro bütçe ile desteklenen bu proje kapsamında Antakya mobilyacılığını geliştirmek için yapılan çeşitli faaliyetlerin yanı sıra bir “Antakya Mobilyası” “ORTAK ÜRETİM MERKEZİ” inşa edilmiş ve bu tesis 2017 yılında hizmete alındığını Ortak Üretim Merkezi’mizde ileri teknoloji 15 adet mobilya makinası, mobilya üreticilerin hizmetine sunulmuştur. Üreticiler mobilya ara üretimlerini Ortak Üretim Merkezimizde bulunan makinalar yardımıyla yapabilmektedir” dedi.
Diğer bir proje ise henüz yapım aşamasında olan; “Kireçlik Yarma Sistemi Ortak Üretim Tesisi” Deri imalatçılarının satın alamadıkları Kireçlik Yarma sistemi ile imalat kapasitesinin ve ürün kalitesinin arttırılması, süre ve maliyet avantajı sağlanması yoluyla sektöre katma değer kazandırılması, kümelenme altyapısının oluşturulmasını hedeflemekteyiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Odamız heyeti Kayseri Sanayi Odası’nın ardından Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası arasında ‘Kardeş Oda Protokolü’ imzalandı.

Kayseri Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Başkanımız Hikmet Çinçin, Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Taner Özkaya ve Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Çalışkan, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan ile iki odanın Yönetim, Meclis, Komite ve Disiplin Kurulu üyeleri katıldı.

Protokol öncesi ticaret ve ekonomide yaşanan güncel konular, Sektörlerin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgi istişarelerde bulunuldu. Toplantıda birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, bilginin, gelişme ve büyümenin paylaşıldıkça arttığına vurgu yaptı.

Gülsoy, “Dünyada artık ülkelerden çok şehirler yarışıyor. Bu süreçte güç birliği içerisinde olursak rekabet gücümüzü çok daha yukarılara taşıyabiliriz. İki oda arasında imzalanan protokolle bölgesel ekonomik gelişme birliktelikleri ve projeler konusunda işbirliği yapmayı planlıyoruz. Antakya ile olan kardeşliğimiz pekişecek ve eminim bu birliktelik yeni projeksiyonlara vesile olacak. İnşallah bu birliktelikten çok güzel sonuçlar çıkacak ve gücümüze güç katacak. Karşılıklı ziyaretlerle birbirimizin birikimlerimizden daha çok faydalanırız. Protokolümüzün şehirlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin’de yaptığı konuşmasında, iki oda arasındaki kardeşliğin imzalanan protokol ile resmilik kazandığını kaydederek, “ Biz bu protokolü lafta bırakmayacağız. Önümüzdeki günlerde heyetler göndereceğiz. İstişarelere devam edeceğiz. Kardeş oda protokolümüz hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 “Kardeş Oda Protokolü” ve konuşmaların ardından plaket takdimi gerçekleştirildi.

Başkan Ömer Gülsoy ile Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Heyetimize hizmet binasını ve fuaye alanında bulunan Çanakkale Ruhu Fotoğraf sergisini gezdirdi. Ziyaret toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Heyetimiz Kayseri İş Gezisi kapsamında Bellona Mobilya Fabrikası ve Meysu Meyve Suları Fabrikasını ziyaret ederek sanayi tesisleri hakkında bilgi aldı.

Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri Ticaret Odası ziyaretlerinin ardından geçmiş yıllarda ilimizde İl Emniyet Müdürü olarak görev yapmış, Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Kamil Karabörk’ü makamında ziyaret etti.

Heyetimiz; Kayseri Emniyet Müdürü Karabörk’ün ardından Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı makamında ziyaret etti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma sektöründe faaliyet gösteren sektör temsilcileri ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkına istişarelerde bulundu.