atso@antakyatso.org.tr
HİZMETLER
ONLINE İŞLEMLER

Ulaşım

HATAY’A ULAŞIM

Hatay’a uçakla, kara yoluyla ulaşılabilir. Hatay ülkemizin tam güneyinde, coğrafi olarak ulaşılması kolay bir konumdadır.

UÇAKLA HATAY'A NASIL GİDİLİR

Çok yeni (Aralık 2007) hizmete açılmış olan Hatay Havalimanı HTY koduyla uluslararası hizmet veren modern ve oldukça büyük bir hava alanıdır. Büyüklüğü yeterli olsa da kuş yollarını engellemesi ve 2012’deki su basması krizi ile anılır. Ayrıca 2007’den önce Adana Havalimanı da bölge yolcularını taşırdı, günümüzde de hava koşullarının sıkıntılı olduğu zamanlarda Adana Şakirpaşa Havalimanı kullanılabilir. Hatay’dan tarifeli dış hat şuan için sadece KKTC’ye Ercan Havalimanı’na olup, iç hat seçenekleri İstanbul (her iki havalimanı) ve Ankara Esenboğa’ya sağlanmaktadır.

Hatay – İstanbul arası uçuş süresi 1 saat 35 dakika, ilâ 1 saat 50 dakika arasında değişmektedir. Pegasus, THY ve Anadolu Jet ile uçulabilir.

Hatay – Ankara arası uçakla 1 saat 15 dakika sürer, THY ve Bora Jet ile uçuş sağlanabilir.

KARA YOLUYLA HATAY’A NASIL GİDİLİR?

Kara yolu ile İstanbul – Hatay arası İç Anadolu Bölgesi geçerken seçilecek alternatiflere göre 1100 – 1155 km. arası değişmektedir. Tarifeli şehirler arası Otobüsle Hatay – İstanbul arası süre molalarla birlikte 13,5 saat sürer.

Ankara – Hatay arası Kulu – Niğde üzerinden gidilirse 665 km kadar olup, yaklaşık 8,5 – 9 saat sürer. Tarifeli otobüsler, molalarla birlikte 9 saate yakın bir sürede yol alır.

Hatay – Ankara arası kara yoluyla alternatif rota olarak Konya üzerinden 815 km.; Kırşehir – K.Maraş üzerinden 740 km.’dir.

Adana – Hatay arası otobüsle 2,5 – 3 saat kadar sürer, şahsi araçlar 180 km. kadar olan bu yolu 2 saatte alır. Adana Şakirpaşa Havaliman’ından Hatay’a geçmek için Adana Merkez Otogarı’na gidilmelidir. Buradan sıklıkla sefer bulunur.Mersin – Hatay arası otobüsle 3,5 – 4 saat, şahsi araçla 3- 3 buçuk saat kadar sürer.