• DÖVİZ KURLARI
  • Dolar Alış : 8.2809
  • Euro Alış : 10.0657
  • Dolar Satış : 8.3141
  • Euro Satış : 10.1060

1.    TURSEM: TURİZM SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ


İŞKUR Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Planı - 2008 kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kazandığı Proje 28.11.2008 yılında uygulanmaya başlamıştır. Proje süresi 12 ay olup 28.11.2009 tarihinde sona ermiştir. Projenin Ortağı Mustafa Kemal Üniversitesi’dir. Projenin bütçesi 251.941,52 Euro’dur

Projenin amacı; Hatay genelinde mevcut ve hızla gelişmekte olan turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanların yetiştirilmesi ve sektördeki personel ihtiyacına sürekli cevap verebilecek bir turizm sürekli eğitim ve gelişim sistemi kurarak il genelinde turizm sektörünün hizmet kalitesini arttırmaktır.

Projede, 100 öğrenciye, 4 ana bölüm altında eğitim verilmiştir.

1-    Önbüro Bölümü

2-    Servis& Bar Bölümü

3-    Mutfak Bölümü

4-    Kat Hizmetleri Bölümü

Tüm bölüm kursiyerleri İngilizce, diksiyon, teorik ve pratik turizm derslerini tamamlamış, Antakya’da bulunan otel, restoran, pastane, turizm acentalarında  1 ay süreyle staj görmüştür.

TURSEM projesine katılan kursiyerlerin 42 tanesi Odamız referansı ile istihdam edilmiştir.

 2.    KOBİ PERSONEL DESTEK MERKEZİ PROJESİ 


İŞKUR Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Planı - 2008 kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kazandığı Proje 28.11.2008 yılında uygulanmaya başlamıştır. Proje süresi 12 ay olup 31.12.2009 tarihinde sona ermiştir. Projenin Ortağı Mustafa Kemal Üniversitesi’dir. Projenin bütçesi 207.876,39 Euro’dur.  

Projenin genel hedefi; Türkiye'nin önde gelen sanayi ve ticaret kentlerinden birisi olan Hatay'da KOBİ'lerin iş kapasitelerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları profesyonel idari kadroların yetiştirilerek dünya ölçeğinde rekabet edebilirliklerinin artmasına, iş kapasitelerinin gelişmesine, istihdam sayılarının artmasına ve böylelikle bölgede sürdürülebilir ekonomik kalkınma sağlanmasına katkıda bulunmaktır.

Kursiyerler İngilizce, Bilgisayar, İletişim dersleri görecek olup daha sonra temel dersler olan Dış Ticaret, İş Geliştirme ve Pazarlama ile Yönetici Asistanlığı konularında eğitim görmüşlerdir.  

Proje bittikten sonra ise Odamız referansı ile 30 kişi istihdam edilmiştir. 

 

 

3.    HATAY’DA ETKİN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ


İnsan Kaynaklarının (Kadın İstihdamının Desteklenmesi) Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahibi, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ortağı olduğu, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen, “Hatay’da Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi” Projemiz, 29.07.2010 tarihinde başlamış, 29.07.2011 tarihinde bitmiştir. Proje bütçesi 353.000 Euro’dur.

Projenin genel hedefi; önemli bir ticaret ve sanayi kenti olan Hatay da bulunan KOBİ’lerin ihtiyacı olan niteliklerde personel arzını gerçekleştirerek, ilde işsizliğin azaltılmasına, sürdürülebilir ekonomik kalkınma sağlanmasına ve sürdürülebilir bir istihdam modeli oluşturulmasına katkıda bulunmaktır.

Hedef Grup;

 • Bilgisayarlı Ön Muhasebe,  
 • Üst Düzey Yönetici Asistanı ve
 • Satış ve Pazarlama Uzmanı olarak yetiştirilmiştir.

Proje bittikten sonra ise Odamız referansı ile 25 kişi istihdam edilmiştir.

 

 

4.    YÖRESEL MUTFAK SANATLARI MERKEZİ PROJESİ


İnsan Kaynaklarının (Kadın İstihdamının Desteklenmesi) Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahibi, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ortağı olduğu, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen, “Yöresel Mutfak Sanatları Merkezi” Projemiz, 02.10.2010 tarihinde başlamış, 02.10.2011 tarihinde bitmiştir. Proje bütçesi  348.739,75 Euro’dur.

Projenin genel hedefi; Hatay ilinde kadınların işgücüne katılımının artmasına, yerel fırsatlar değerlendirilerek yeni istihdam olanakları yaratılmasına, il genelinde sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanmasına ve turizmin gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Hedef Gruba Verilen Eğitim Konuları;

 • Yöresel Mutfak Eğitimleri –( Sıcak Mutfak, Soğuk Mutfak, Pastacılık)
 • Mesleki İngilizce
 • Kişisel Gelişim ve İletişim
 • Girişimcilik Eğitimleri
 • İş Sağlığı, Güvenliği ve Sosyal Güvenlik Eğitimleridir.

 

Proje bittikten sonra ise Odamız referansı ile 47 kişi istihdam edilmiştir.

 


5.    GENÇLER İÇİN YENİ BİR MESLEK VE İŞ ALANI PROJESİ


İnsan Kaynaklarının (Genç İstihdamının Desteklenmesi) Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahibi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Erol Bilecik Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin ortağı olduğu, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen, Gençler İçin Yeni Bir Meslek ve İş Alanı” Projemiz, 10.11.2010 tarihinde başlamış, 10.11.2011 tarihinde bitmiştir. Proje bütçesi 291.824,07 Euro’dur.

 

Projenin hedefleri;

 

1)    Antakya’da doğalgazın dağıtıma başlanmasıyla ihtiyaç duyulacak olan doğalgaz kaynakçılığı ve tesisatçılığı alanındaki iş gücü/ara eleman ihtiyacını karşılanmasına katkıda bulunmak

2)   
Antakya’da yaşayan 18-29 yaş arası İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin doğalgaz kaynakçılığı ve tesisatçılığı konusunda eğitilerek istihdam edilebilirliklerini artırmak

 

Hedef Gruba Verilen Eğitim Konuları; Eğitimlerde kursiyerlere doğalgaz ve iç tesisat yönetmeliği, doğalgaz bina iç tesisatı, örtülü elektrod kaynağı, gaz kaynağı, katodik koruma, yakıcı cihazlar ve yerleştirmeleri, bacalar ve boyutlandırmaları, örtülü elektrod kaynağı ve gaz kaynağı atölye uygulamaları, genel iş sağlığı ve güvenliği, ilk yardım, iş kazaları, doğalgaz işlerinde iş güvenliği.

Proje bittikten sonra ise Odamız referansı ile 28 kişi istihdam edilmiştir.

 

 

6.    ANMOGEP ( HAND MADE IN HATAY) ANTAKYA MOBİLYACILIĞINI GELİŞTİRME PROJESİ

 

PROJE SAHİBİ: ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

PROGRAM: Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP[1])

UYGULAMA ALANI: HATAY

Başlama Tarihi : 24 Eylül 2011

 

PROJE HEDEFİ: Bölgede yeni işletmelerin sayısını artırmak için daha iyi bir iş ortamı yaratmak, mevcut işletmelerin verimliliğini ve rekabet güçlerini iyileştirmek, fiziki altyapının iyileştirilmesi ve bölgedeki KOBİ’ler için destekleyici bir çevrenin yaratılması yolu ile toplam istihdama katkıda bulunmaktır.

HEDEF GRUP: Çalışma hedef grupları Hatay'da orman tabanlı esnaf ve mobilya üreticileri KOBİ'ler

 

Nihai Yararlanıcılar; Boya üreticileri, Kumaş üreticileri, Deri üreticileri, Kimyasal madde üreticileri, Aksesuar üreticileri, Hırdavatçılar, Yurtiçi Mobilya nihai tüketicileri, Yurtdışındaki mobilya satıcıları (ağırlıklı Ortadoğu ülkeleri), Ağaç ve Ağaç ürünleri üreticileri, Nakliye firmaları

 

BÜTÇE  : 7.000.000 AVRO

 

ORTAKLAR: Hibe faydalanıcısı Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklar; Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Küçük Sanayi Sitesi, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası

NOT: Projemizin Operasyonel Anlaşma İmza Töreni, AB Türkiye Delegasyonu yetkilileri ve AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Sayın Ayhan KARACA’nın katılımlarıyla  23 Eylül 2011 tarihinde Mardin ilinde Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Vali Koçaklar Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Proje Kapsamında Kurulacak Olan Mobilyacılık Destek Noktası (MDN) KOBİ’lerin tek başlarına sahip olmadıkları 20 çeşit ileri teknoloji ve kapasiteli makine ve ekipmanları kullanmalarına imkan verecektir. Bu sayede KOBİ’ler ürünlerini daha kaliteli ve arzu edilen kapasitede üretebilecekler ve pazarda rekabet güçlerini arttırabileceklerdir. Merkez ayrıca KOBİ’lerin kurumsal ve operasyonel kapasitelerini geliştirmek, iyileştirmek ve desteklemek üzere danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlayacaktır.

Merkez tarafından yapılacak tanıtım faaliyetleri sektörün hem ulusal hem de uluslararası tanınırlığını arttıracak, böylece iş ortamının gelişip ticari hareketliliğin artmasına katkıda bulunacaktır.

 

Modüler mobilya, son zamanlarda geniş bir tüketici kitlesine ulaşmış olsa da, klasik mobilya halen bazı bölgelerde popülaritesini sürdürmektedir.Özellikle modüler mobilya üretiminin aksine küçük yatırımlar ile klasik mobilya üretimi, girişimcileri cezbetmektedir. Proje, bir yandan mevcut KOBİ’lerin kalite ve verimliliğine katkıda bulunurken diğer yandan verilecek teknik destek ve diğer hizmetler ile girişimcileri yatırım yapmaya özendirecektir. Ortak makine kullanımı ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanan girişimciler yeni yatırımlar yapacak ve istihdama kakı sağlayacak, dolayısıyla Antakya ekonomisine katkıda bulunmuş olacaklardır.

 

Projemiz aynı zamanda,  klasik mobilya üreten KOBİ’lerin markalaşmalarına yardımcı olacaktır. Başarılı bir şekilde markalaşan firmalar, sektörün tanınmasına önemli katkı sağlayacaktır. Bu sayede pazarın genişlemesi, iş hacminin artması ve bunun ekonomiye olumlu yansıması sağlanacaktır. Tanıtım faaliyetleri, sektörün hem ulusal hem uluslararası düzeyde tanıtımını sağlayacaktır. Gerçekleştirilecek organizasyonlar ve faaliyetler neticesinde ticari faaliyetlerin artması beklenmektedir.

 

Projemiz kapsamında;

 

Teknik Destek çalışmaları 29 Ocak 2015 tarihinde başladı Ortak Kullanım Tesisi için müşavirlik ve inşaat ihaleleri yapıldı, İnşaat ruhsatının alınmasını takiben 11 Temmuz 2015 tarihinde inşaat çalışmaları başladı. İnşaatın 2016 yılı haziran ayında tamamlanması ve tesisin 2016 yılı Kasım ayından itibaren hizmete girmesi hedefleniyor. 20 adet İleri Teknoloji Makine alınacak Bu makinalar, El Yapımı Mobilya Üreticilerinin Hizmetine sunulacak. Tesise alınacak makinalar, bilgisayar sistemleri ve diğer malzemeler için tedarik ihalesi yapılacaktır. Tedarik İhalesi Şartnamesi tamamlandı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gönderildi. Bakanlık şartnameyi uygun buldu ve onay için AB Türkiye Delegasyonuna gönderdi. Tedarik İhalesinin 2015 yılı Aralık ayı içinde açılması bekleniyor. Tesisin işletme planı hazırlandı.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Projesi Olan "Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi" (ANMOGEP) Tanıtım Filmi İçin TIKLAYINIZ...


 

 

7.    HATAY ABİGEM ( AVRUPA BİRLİĞİ İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ)


‘’KOBİ’lere nitelikli eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme hizmetleri vermek suretiyle, işletmelerin rekabet gücüne, bölge ekonomilerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan Doğu Akdeniz ABİGEM Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. 2011’de AB Projesi olarak başlamış olup 2014 itibariyle Anonim Şirketi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Hatay’da ve çevre illerde danışmanlık, eğitim, teknik destek hizmetleri sunarak Hatay’daki yerli KOBİ’lerin ulusal ve uluslararası pazarlardaki rekabet güçlerini arttırmak ve tüm potansiyellerini kullanır hale gelmelerini sağlamak için çalışmalar yürüten şirketimiz bünyesinde ve şirketin yönetmekte olduğu projelerde toplam 15 personel görev yapmaktadır. AB desteği alınarak “Pencere Projesi”yle kurulan, “ Ahşap Kurutma Fırını “ mobilya sektöründe çalışan firmalara hizmet vermektedir.

Doğu Akdeniz ABİGEM Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. ulusal ve uluslar arası programlara proje başvuruları hazırlayarak hem bölgemizdeki kurumlara, kuruluşlara ve şirketlere hem de odamıza hizmet sağlamaktadır. Ayrıca birçok ulusal ve uluslar arası projenin bölgedeki uygulayıcılığını üstlenmiştir ve üstlenmektedir. Danimarka Mülteci Konseyi ile işbirliği içerisinde ilimizdeki sığınmacılara ve dezavantajlı grupları yerel ekonomiye entegre etmek amacıyla Danimarka Dış İşleri Bakanlığı ve Alman Kalkınma Bankası destekleriyle bir iş geliştirme merkezi kurulmuştur ve söz konusu merkez bölgemize 2017’den bugüne kadar hizmet vermeye devam etmektedir.

TOBB’un yetkilendirilmiş mesleki yetkilendirme belgeleme kuruluşu MEYBEM ile imzalanan protokolle 2018’den itibaren hem Hatay’da hem de çevre illerde mesleki yeterlilik sınavları da Doğu Akdeniz ABİGEM tarafından organize edilmektedir.

 

 

 

 

8.    “TÜRKİYE – AB VİZE MUAFİYET SÜRECİ VE AB ÜLKELERİNE İHRACAT” EĞİTİMİ


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi’ne yaptığımız proje ortaklık başvurusuyla, “Türkiye – AB Vize Muafiyet Süreci ve AB Ülkelerine İhracat konulu proje eğitimlerimiz 11-12 Haziran 2015 tarihinde yapılmıştır.

 

Proje Bütçesi: 3.000. Euro

Avrupa Takımı Uzmanı İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Emre Gönen ve Tauruswise Eğitim Bilişim Danışmanlık Hizmetlerinden Şefik ERGÖNÜL tarafından Savon Otel’de yapılan sunumların ardından 2 gün süren eğitimlere yapıldı. Eğitimlere katılan 33 firma temsilcimize eğitim sonunda birer katılım sertifikası verildi.

 bonus veren casino siteleri
supertotobet megabahis betvole betlike trbet
betebet
bedava bahis
fenomenbet
betist giris marsbahis marsbahis marsbahis marsbahis
betsdot