• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.8663
    • Euro Alış : 6.5799
    • Dolar Satış : 5.8898
    • Euro Satış : 6.6063

Bölge Ekonomisinde, sınır bölgesi ve uluslararası karayolu kavşaklarına yakınlığı nedeniyle Taşımacılık, Amik ovasının potansiyelinin değerlendirilmesi ile meyve ve sebze üretimi ve tarımsal makine üretimi sanayii gelişmiş durumdadır. Ayrıca zeytin ve zeytinyağı üretimi, Mobilyacılık ve Ayakkabıcılık sektörleri de itici güçler olarak dikkati çekmektedir.

Taşımacılık 

Taşımacılık Sektörü, Bölgenin sınıra yakınlığı nedeniyle oldukça gelişmiştir. Türkiye´de uluslararası yük taşımacılığı yapan taşıtların yaklaşık % 11’i Antakya’da bulunmaktadır. Kayıtlı 9.978 adet araçla Türkiye’nin İstanbul’dan sonra 2. büyük nakliye filosuna sahiptir. Bu nedenle Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye’nin “TIR Karnesi” satma yetkisi olan 11 Odadan birisidir.

Zeytin ve Zeytinyağı

540 300 Ha büyüklüğündeki Hatay’ın 276 240 Ha tarım alanı olup, bu alanın da % 18’i zeytinlik arazidir. DOĞAKA’ nın hazırlamış olduğu “Zeytincilik Sektör Raporu” na göre Antakya’ da 1 571 451 adet meyve veren zeytin ağacı mevcuttur ki, bu rakam Türkiye’ de zeytin üretiminde ikinci olan Hatay ilinin % 16 sına tekabül etmektedir.

Hatay İli zeytinyağı üretimi açısından ülkenin 5. İlidir. Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü tarafından verilmiş olan Sanayi Sicil Belgeli 70 adet Zeytinyağı prese tesisi faaliyette bulunmakta ve bu tesislerde 50 862 ton zeytinyağı çıkarılmaktadır.

Yaş Sebze ve Meyve Üretimi

 Bölge, Ülke genelinde yaş ve sebze üretiminde miktar, kalite ve sıralama açısından oldukça iyi bir yerdedir. Marul, maydanoz, patlıcan, Trabzon hurması, erik ve narenciye üretiminde söz sahibi olan Antakya, bu ürünlerden Trabzon hurması ve erik üretiminde ülke sıralamasında ilk sırayı almaktadır.


Ayakkabıcılık :Hatay Ayakkabıcılık sektöründe Türkiye’nin belkemiği konumunda olup Türkiye’nin en kaliteli ayakkabıları ilimizde üretilmektedir. Türkiye’nin erkek ayakkabı ihtiyacının %40’ı Hatay’dan karşılanmaktadır.

 

Mobilyacılık : Sektör, Antakya’nın Antakya’da ağaç işleri sektöründe üretim yapan yaklaşık 1500 firma bulunmaktadır. Özellikle el işçiliğinin ve ustalığının kullanıldığı mobilyalar gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışından büyük ilgi görmektedir.

 

 

 

 

İhracat: Antakya Ekonomisinde ve ihracatında öne çıkan başlıca ürünler yaş sebze, meyve, (Turunçgiller, havuç, soğan, domates üzüm vb.) hububat ve bakliyat (Kırmızı mercimek, yeşil, mercimek, fasulye, nohut, buğday vb.) zeytin, zeytinyağı ve bitkisel yağlar, mobilya, ahşaptan yapılı ambalaj sandığı, motorlu kara taşıtları ve yedek parçaları, römork ve yarı römork, sebze ve meyve konserveleri tarım alet ve makineleri, sulama boruları, pamuk ve linterdir.

(www.antakyabelediyesi.bel.tr)

Antakya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), İl Özel İdaresi ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın %50 ortak katılımı ile 1.500 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup 57 firmaya arsa tahsis edilmiştir. AOSB nde kurulu sektörler; tohumculuk, iplik boyama, çelik boru imalatı, yağ işletmeleri, baharat kurutma, boya, çelik kapı, sabun imalatları ile tavuk kesim entegresi, tekstil, yem sanayi, paketleme ve otomotiv sanayidir. (www. Antakya.bel.tr)  Bölgede faaliyet gösteren firmalarda fiili istihdam 1.000 kişi civarındadır. AOSB Hatay Havaalanına 12 Km, Reyhanlı Cilve gözü sınır kapısına 48 Km, İskenderun Limanına 35 Km, İskenderun Demir Çelik Fabrikasına 54 Km, Yumurtalık Serbest Bölgesine 70 Km. mesafesi ile özellikle ihracata yönelik yatırımlar için hem hammadde, hem mamul akışını sağlayacak mükemmel bir kavşak konumundadır.