ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 7.5292
    • Euro Alış : 8.9232
    • Dolar Satış : 7.5593
    • Euro Satış : 8.95904 YÖRE 1 ODA PROJESİ’NİN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Meclis Başkanımız Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkanımız Hikmet Çinçin, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Disiplin Kurulu Üyelerimiz ve Oda personelleri ile birlikte  Bodrum Ticaret Odası tarafından 2019 yılında başlatılan “Kardeş Oda” Faaliyetleri kapsamında “4 YÖRE 1 ODA” projesi için 07 - 09 Şubat 2020 tarihleri arasında Bodrum Ticaret Odası’nı ziyaret ettik.

08 Şubat 2020 Cumartesi günü Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleşen “4 YÖRE 1 ODA” proje toplantısında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile Bodrum Ticaret Odası Meclis Üyeleri, Genel Sekreterleri ve Oda personelleri hazır bulundu. İlk toplantının moderatörlüğünü Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Genel Sekreteri Prof. Dr. Fuat Önder yaptılar.

Toplantıya Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanımız Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkanımız Hikmet Çinçin, Genel Sekreterimiz Ali Mullaoğlu’nun yanı sıra, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Hüseyin Tutkun, Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Genel Sekreteri Prof. Dr. Fuat Önder, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, Genel Sekreteri Nihal Dörtkardeş, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, , Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Genel Sekreteri Erdem Başak, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, Muğla Ticaret Borsası Uğur Özen, Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan ve Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Ünsal, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, TOBB Kadın Girişimciler Üyeleri, Oda personelleri ve yerel basın mensupları katıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Aras, “Kardeşlik, dostluk için bu projenin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Ticaretin dışındaki konularda da işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle Bodrum Ticaret Odamızın başlattığı bu kardeşlik çalışmasını biz de Bodrum Belediyesi olarak Keşan, Antakya ve Şanlıurfa Belediyelerimizle gerçekleştirmeliyiz. Katılan Odalarımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın güzel sonuçlar doğuracağından eminim.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. KOCADON,  yaptığı açılış konuşmasında “ Projeye olan katkılarınızdan dolayı teşekkür eder, bu başlangıcın başta TOBB camiası olmak üzere pek çok oda tarafından da örnek alınarak hayata geçirilmesini dilerim. Değerli Kardeş Odalarımız kültürleri ve medeniyetlere ev sahipliği yapmasıyla oldukça önemli şehirlerimiz. Antakya, “Ezan, Çan, Hazzan” seslerinin kardeşçe birbirine karıştığı Musevi, Hıristiyan ve Müslüman toplumlarına ev sahipliği yapan şehrimizdir. Keşan, Anadolu'yu Çanakkale Boğazı'ndan Avrupa'ya bağlayan kavşak olup geleceğin agro-turizm başkentidir. Şanlıurfa, Peygamberler diyarı, efsaneler şehri, tarımın başladığı şehirdir. Bu birbirinden önemli 3 şehrimiz ve yöremiz Bodrum ve Ege ile buluşuyor. 4 Yöreden 1 Oda doğuyor. İşte projemizin ana teması buradan başlıyor. 4 Yöre 1 Oda projemizin iyiliklere ve güzel sonuçlara vesile olmasını temenni ederim. 2006 yılından bu yana BODTO olarak Muğla Odaları ve Borsası Müşterek toplantısını başlatarak diğer Odalara örnek olduk. Ortak projelerde hep başarılı olduğumuz gibi bu projede de başarılı olacağımızı düşünüyorum. ” diyerek görüşlerini dile getirdi.

BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan “Geçtiğimiz yıl temellerini atmaya başladığımız bu proje ile amacımız Kardeş Oda Protokolü imzaladığımız yörelerimizle ortak paydada buluşup ticareti ve işbirliklerini geliştirmek için ortak çalışmaların yapılmasıdır. Hayırlı ve başarılı olacağından eminim.” diyerek iyi dileklerini belirtti.

Daha sonra kürsüye gelen Başkanımız Hikmet Çinçin, Bodrum Ticaret Odası’nda olmaktan ve mutluluk duyduklarını, 4 Odanın ortak girişimleri ile yapılan proje sayesinde Odaların kültürel ve Ekonomik alanda etkileşim yaşayacağını ve bu sayede Üyelerimize pozitif yönde katkı sağlayacağını dile getirdi. ATSO olarak kolektif çalışma ve güç birliği yapmanın önemini bildiklerini daha öncede 7 Odanın katılımı ile  “Bölgesel Kalkınmada Güç birliği” platformunda yer almak suretiyle çeşitli projeler yaptıklarını ifade etti. Sözlerinin sonunda Misafir etmelerinden dolayı Bodrum Ticaret Odası’na teşekkürlerini sunan Çinçin, “Birlikten Kuvvet Doğar” sözünü örnek alarak yaptığımız bu projenin Türkiye’de tüm odalara örnek olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini bitirdi. 

Protokol açılış konuşmalarının ardından 4 Oda arasında “4 YÖRE 1 ODA” projesi protokolü imzalandı.

Protokol imzasından sonra Odalar kendi yörelerine özgü bölgesel sunumlarını yaparak “4 YÖRE 1 ODA”  projesini geliştirmek için fikir önerinde bulundular.

Kardeş Odalar Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası bölgelerini, işbirliği konularını ve faaliyetlerini anlatan sunumları gerçekleştirdi.

BODTO Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ceylan Satı ve 5 No’lu Komite Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise Bodrum ve turizmini, yeni turizm trendlerini anlatan sunumlarını gerçekleştirdi.

“4 YÖRE 1 ODA” Projesi ile, TOBB’a bağlı oda ve borsalar arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi, ortak çalışmaların artırılması, üye işletmelerin, personelin ve yönetimlerin gelişmesine katkı sağlayacak ortaklık yapısının kurularak, farklı yörelerin, farklı piyasa ve sektörlerin rekabetçiliğinin geliştirilmesi, işbirliklerinin kurulması amacıyla harekete geçilen bir çalışmadır. Bu çerçevede proje ve protokolün taraflarının sanayi ve ticaretin gelişimine katkı sağlayacak her türlü faaliyet, kardeş oda standları kurmak, yerel ürünleri tüccarlar aracılığıyla diğer illerde tanıtmak irtibat personeli bulundurmak ve benzeri çalışmalarda da birlikte hareket etmesi hedeflenmektedir.

Toplantı Odaların sunumları, Odaların Genel Sekreterleri ve Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerinin toplantıları ve görüş ile değerlendirmeleriyle tamamlanırken, 09 Şubat 2020 Pazar günü Bodrum Kalesi ve Bodrum Deniz Müzesi ziyaretleri ile program sona ermiştir.