ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.8374
    • Euro Alış : 7.6805
    • Dolar Satış : 6.8648
    • Euro Satış : 7.7113Odamız Tescilli Ürünlerini Denetlemeye Devam Ediyor

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Coğrafi İşaretli Ürünler konusunda yıllardır çok önemli çalışmalar yapmaktayız. Tabiri caizse Hatay'ı Coğrafi İşaretli Ürünler ile tanıştıran kurum ATSO'dur. Bu kapsamda Hatay bölgesinde Odamız tarafından alınmış ilk Coğrafi İşaretli ürün olan 14.04.2006 tarihli ve 101 numaralı tescil belgesi ile koruma kapsamına aldırdığımız ve PGI- TR-02451 referans numaralı ve Avrupa Birliği Komisyonuna başvurusu yapılan ''Antakya Künefesi''nin denetimlerini gerçekleştirdik. Denetim merciinde HESOB Üyesi Abdulgani KİT, ATSO Coğrafi İşaretler Danışmanı Mustafa Açıkgöz, Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener'in yer aldığı 04.07.2019 tarihinde yaptığımız denetimlerimiz olumlu bir şekilde gerçekleştirildi.


Denetimlerin ikinci günü olan 05.07.2019 Cuma günü ise Odamız tarafından Coğrafi İşaretleri alınan diğer iki ürün olan 09.05.2017 tarihli ve 330 numaralı tescil belgesiyle koruma kapsamındaki Antakya Sürk'ü (Çökeleği), 06.09.2017 tarihli ve 359 numaralı tescil numaralı Antakya Küflü Sürk'ü (Çökeleği) Coğrafi İşaret denetimlerini 05.07.2019 tarihinde olumlu bir şekilde gerçekleştirdi. Denetimler esnasında konuşan ATSO Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Yağız, Hatay'da şu ana kadar alınan Coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 90'nına yakınını Odamız Hatay ekonomisine kazandırmıştır" dedi. Bunun Hatay Ekonomisi ve Gastronomisi için büyük bir kazanım olduğunun altını çizdi. 


Yağız, Coğrafi İşaret denetimleri sonucunda Tescil Belgesinin şartnamesine uyarak ürünlerin üretim ve satışı konusunda olumlu geçen özel ve tüzel kişilere sertifikaları düzenlenerek tören ile kendilerine  takdim edileceğini dile getirirken, Coğrafi İşaretli ürünlerin Bölge Ekonomisine kazandırılmasında Odamız ile birlikte çalışan, bilgi ve birikimlerini hiç esirgemeyen MKÜ Ziraat Fakültesi Gıda Bölümü hocalarından Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar'a teşekkür ederek denetimlerini sonlandırdılar.

Haber Görseli