• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.9111
    • Euro Alış : 6.5539
    • Dolar Satış : 5.9348
    • Euro Satış : 6.5802ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI HEYETİ AFRİN’DE

ATSO’NUN HEDEFİ İNŞAAT, GIDA VE TARIM

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyelerinden oluşan 27 kişilik heyet Afrin’de bir dizi temaslarda bulundu. Zeytin Dalı Harekâtı sonrasında günlük hayatın normale döndüğü Afrin’de ticaretin gelişmesi ve güçlenmesi için bir süredir ikili ilişkiler yürüten Antakya ve Afrin Ticaret Odası üyeleri yatırımlar hakkında konuştu.

ATSO Heyeti tarafından Afrin’de hayata geçirilmek istenen ticari ilişkiler ve Afrin’e yapılacak ticari ve sanayi yatırımlarının geleceği hakkında bir araya gelen ikili heyet ilk üç yatırım önceliğini belirledi. ATSO’nun hedefinde öncelikle inşaat, gıda ve tarım var.

Afrin’de ilk üç hedef olarak belirlenen inşaat, gıda ve tarım hakkında önemli temaslarda bulunan ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ile Afrin Ticaret ve Sanayi Odası ile Hatay Vali Yardımcısı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgesi İnsanı Yardım Koordinatörü Tolga Polat’ı makamlarında ziyaret etti.

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ve ATSO yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Afrin Ticaret ve Sanayi Odası ikili ticaret ilişkilerinin gelişmesi için yapılan temaslarda Afrin ve Antakya Ticaret Odası üyeleri karşılıklı istişarelerde bulunarak Afrin’de yapılacak yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

 

TİCARETİN VAZGEÇİLMESİ AFRİN

Afrin temaslarına ilk olarak Hatay Vali Yardımcısı ve Zeytin Dalı Harekât Bölgesi İnsanı Yardım Koordinatörü Tolga Polat’ı ziyaret ederek başlayan ATSO Heyeti burada Tolga Polat ile Afrin Ticaretinin potansiyeli hakkında konuştu. Afrin’de günlük hayatın normale dönmesiyle birlikte Ticaretinde canlanmaya başladığının altını çizen Polat Afrin’de bulunan 15 Milyon Zeytin Ağacı’nın Hatay Ticareti için büyük bir avantaj olduğu söyledi. Polat konuşmasında “ 20 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekâtı başladı ve 57 günün sonunda Afrin’de hayat normal seyrine döndü. Buradaki normalleşme sürecinde Hatay Valiliği görevlendirildi. Bu kapsamda İnsanı Yardım ve Koordinasyon merkezleri teşkil edildi. Afrin tüm bölgenin adıyken kendine bağlı beldeler ilçe statüsüne getirilerek 7 ilçe temin edildi. Bölgemizde 330 bin dolayında nüfus var. 120 bin kişinin kimliklerini verdik. Trafik tescil, eğitim, sağlık konuda devletimiz burada danışmanlık hizmeti veriyor. Bölgemiz 1927 metrekare durumda. 1424 kilometrelik alanı zeytinlik alan. 15 Milyon civarında zeytin ağacı var. Dünya’daki zeytinin yüzde biri bu bölgede bulunuyor. Kendine özgü aroması var. İspanya ve İtalya tarafında öncelikle isteniyor. Afrin’de emniyet müdürlüğü danışmanlığında kendilerine ait yerel polis teşkilatı kurulmuş durumda. 200 Türk polisi bu koordinasyonu yapıyor. 2 bin tane de yerel polis bulunuyor. Burada Afrin’de 80 yataklı hastanemiz var, 13 branşta sağlık hizmeti veriyoruz. 43 bin öğrenciye eğitim veriliyor. 1700 civarında öğretim elamanı mevcut. Bölgedeki en büyük sorun elektrik. Ticaret burada hayatın vazgeçilmezi durumda. Nüfusu düşünüldüğünde Antakya’ya yakın iyi bir Pazar alanı var. İş yeri açmak isteyen arkadaşlara yardımcı olacağız. Ticaret odası üzerinde Hatay Valiliğine yapılan başvuruları değerlendireceğiz.” şeklinde konuşarak Afrin’de Zeytin ve zeytinyağının önemli bir ticari gelirinin olduğunu söyledi.

 

 

ÖNCELİĞİMİZ HATAYLI İŞ İNSANLARI

Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüso ATSO üyelerini ağırlamaktan mutlu olduğunu ifade ederek ikili temasların Afrin ticareti için önemli olduğunu söyledi.  Nasır Hüso Afrin Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda,  “Antakya Ticaret Odasından gelen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Sefa getirdiniz. Sizleri Afrin’de görmek bizim için heyecan verici. Bu tür ziyaretlerin Afrin’e yapılması bölge esnafı için, bizim için, sanayicilerimiz için ayrı bir mutluluk. Zeytin Dalı Harekâtı sonrasında bölge tamamıyla huzura kavuşmuş durumda. Burada gerçekleştirilen tüm faaliyetlerde kurumların, valilerimizin ve vali yardımcılarımızın büyük emeği vardır. Bölgede görev yapan polis ve TSK güçleri bir yıl içinde müthiş bir gayretle buradaki insanların güvenliği ve asgari şartlarını sağlamak adına tüm gayretlerini sarf ediyorlar. Bugün sizi burada misafir etmek bölge halkına iyi bir mesaj olmuştur. Bölgenin huzura kavuştuğuna ve normal hayatın akışına döndüğü mesajı vermektedir. İnsanlarımızın iş güç sahibi olmaları, tüm ihtiyaçlarını temin etme noktasında buradaki tüm arkadaşlarımıza büyük rol düştüğüne inanıyoruz. Buradaki arkadaşlarla bizde daha önce Antakya’ya gelmiştik. İki odanın kaynaşması ve birlikçe çalışması için önemli çalışmalar yapılıyor. Hatay gerçekten Afrin’e en yakın olan il. Önceliğimiz Hatay’daki iş adamlarıyla hareket etmeyi düşünüyoruz.” Diyerek ziyaretlerinden dolayı ATSO üyelerine teşekkürlerini iletti.

TİCARET TOHUMLARIMIZ YEŞERECEK

Ziyaretler kapsamında konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ise Afrin’de ticaretin geçmişten gelen uzun ilişkilere dayandığını söyledi. Özbuğday konuşmasında,  “ Burada misafir olmaktan mutluyuz. ATSO olarak Afrin’i yerinde ziyaret etmekten memnuniyet duyuyoruz. Suriye ve Türkiye Cumhuriyeti arasında özellikle halk arasında tarihi uzun, geçmişe dayanan bir kültürel kaynaşma var. Geçmişte pek çok anlamda birbirine destek olmuş ve beraber yol almış insanlarız. Bugün Ortadoğu da yaşanan gelişmeler hepimizi üzüntüye boğuyor. Kardeş kardeşe olan bu kavganın kısa zamanda sona ermesi ve ileriye dönük olarak daha refah ve güzel bir hayatı birlikte paylaşacağımız günlerin gelmesini diliyoruz. TSK’nın buradaki varlığı Afrin güvenliği ve emniyeti için oldukça önemli. Buradaki TSK varlığı güvenliği sağlamak ve insanların günlük hayatına adapte olması için gerçekleşen süreçler. Burada bizler ticaret ve sanayi ile uğraşan insanlar olarak neler yapabileceğimizi bu ziyaretlerle daha iyi pekiştirip, konuşup bugün ve yarın için neler yapabiliriz buna bakacağız. Ticari faaliyetlerimizi geliştirerek yöre halkının da yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Bizim için karşılıklı ziyaretlerin artması çok faydalı. Ticaret ve dostluk tohumları önümüzdeki süreçte inşallah yeşerir” diyerek Afrin ve ATSO Ticaret ve Sanayi Odaları arasında farklı alanda çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

Haber Görseli