• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.7430
    • Euro Alış : 6.3307
    • Dolar Satış : 5.7660
    • Euro Satış : 6.3561ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ÜYELERİ İLE AFRİN SANAYİ VE TİCARET ODASI ÜYELERİ BİR ARAYA GELDİ

Afrin Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı üyeler ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı üyeler Antakya’da bir araya geldi.. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte bölgede huzur ve güvenliğin sağlanması sonrasında hayat normale dönerken, yatırımların yapılması adına Afrin Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı oda üyeleri ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı üyeler Hatay’da bir araya geldi. Afrin’den yaklaşık 50 iş insanı, Antakya ya geldi.

Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüso, Hataylı iş insanlarını Afrin bölgesine yatırım yapmak üzere davet edeceklerini belirterek, “Afrin Ticaret ve Sanayi Odası olarak Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve üyelerinin daveti üzerine Antakya’dayız. Bugün ve yarın hem Antakya’da hem İskenderun’da Ticaret ve Sanayi Odaları ile istişare yapacağız. Konuşmasında Nasır Hüso belli konularda Afrin bölgesinde yatırım yapmak için iş insanlarını davet edeceğiz. Özellikle bilindiği gibi Afrin, zeytinyağı konusunda öne çıkan bir bölge. 15 milyona yakın zeytin ağacı var, sabun üretiyoruz. Tekstil alanında da diğer bölgelere göre daha öndeyiz. Bu tür toplantıların iki tarafa da verimli olacağına inanıyoruz, hem istişare yapıyoruz, hangi alanda da ne eksikler var, neleri tamamlayabiliriz, birbirimize nasıl yardımcı olabiliriz gibi konuları istişare ederek, bir yol almaya gayret edeceğiz. Şu an Afrin Sanayi ve Ticaret Odası olarak 216 üyemiz var, bizim gönlümüzden geçen rakamlar, yıllık ihracat rakamımızı 100 milyon dolara çıkarmak dedi.Nasır Hüso güzel ev sahipliliğinden dolayı Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı nezninde tüm üyelere teşşekkürlerini sundu.

Daha sonra konuşmalarını yapan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Suriye’de barışın acilen gelmesini temenni ettiklerini belirterek, “İnsanlık adına arzumuz bir an önce Suriye’de ve Afrin bölgesinde barışın gelmesidir. Şu anda biz heyetler olarak hem tanışma hemde ileride yapılabilecek  Ticari konuları görüşmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Afrin bölgesinde yapılacak olan ticari işlerde  hem Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, hem Afrin Sanayi ve Ticaret Odası hemde Hatay Valiliğimiz elinden gelen destekği iş insanlarımıza sunacaktır. Bu vesileyle bugünkü toplantının iki taraf iş insanlarında iyi bir başlangıç olmasını temenni ediyorum diyerek sözlerini bitirdi.

Hatay Vali Yardımcısı ve Zeytin Dalı Harekat Bölgesi İnsani Yardım Koordinatörü Tolga Polat ise en önemli görevlerinin terörden temizlenen bölgelerde hayatı olağan akışına kavuşturmak olduğunu söyleyerek, “Zeytin Dalı Harekatı 20 Ocak 2018’de başlayarak 57 günün sonunda nihayete ermiş ve 18 Mart’ta taçlanmıştır. Terörle anılan bölgede biz kamu görevlilerinin en önemli görevi hayatı olağan akışına kavuşturmaktır. Tabi toplumsal hayatın bir vazgeçilmezi de ticarettir. Bu kapsamda Mart 2019’da Sanayi ve Ticaret Odası teşkil edilmiştir” dedi. 
Toplantının ikinci bölümünde Afrinli ve Hataylı reel sektör temsilcileri bir araya gelerek, bölgede yapılabilecek yatırımlar ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.