• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.6849
    • Euro Alış : 6.2803
    • Dolar Satış : 5.7077
    • Euro Satış : 6.30543. Hatay Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı Açıldı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızın organizasyon ortağı olduğu ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Hatay Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarının açılışını 10 Nisan 2019 Çarşamba günü Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Antakya Kaymakamı ve İlçe Belediye Başkanları ile davetlilerin katılımı ile gerçekleştirdik.

10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 14.00’de Çevreyolu üzeri Otogar kavşağı karşısında bulunan Fuar Alanında gerçekleştirilen açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

 

Hatay 3. Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı açılış programına, Oda Meclis Başkanımız Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin’in yanı sıra, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz, HASİAD Başkanı Gökhan Alkan, Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet Alakuş, HAGİAD Başkanı Yusuf KAVAK, STK temsilcileri ve sektör firma temsilcileri katıldı

 

Açılış programında konuşan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, “Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu sene 3.’sü gerçekleştirilen Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarına katılım sağlayan tüm İnşaat Sektörüne hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

Hatay artık fuarlarıyla büyük bir sinerji alanına dönüşüyor. Bugün açılan inşaat fuarını da çok önemsiyorum. İnşaat Fuarı sektörel olarak sadece kendini değil, kendi dışında dekorasyondan ev tekstiline kadar birçok sektörü de tetikleyen bir sektör olmuştur. İnşaat sektörünün olmadığı ülke bitmiş demektir. Ekonomimizin şah damarı inşaat sektörüdür. Bu tür fuarlar sektördeki gelişimi ve değişimi görebilmek için büyük bir fırsat yaratmaktadır. Aynı alanda üretim yapan firmalar arasında rekabeti arttırmak ve firmaların kaliteyi yükseltmesi açısından, sektördeki yeniliklerin bir arada sergilenmesi çok önemli bir olgudur” dedi.

Çinçin'in ardından kürsüye gelen HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş “İlk adımını 3 yıl önce mobilyacılık fuarı ile başlattığımız ve dört ayrı kategoride yaptığımızı fuarlar serisine hoş geldiniz. Üç yıl önce Mobilyacılar Odası Başkanımızın önerisiyle bu işe başladık ve günümüze kadar da ilerleterek geldik. Fuarın hazırlanmasına destek veren ve fuarda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Doğan, “Dünyanın ekonomik krizden geçmiş olduğu bir dönemde ilimizde bu şekilde üst üste fuarların açılıyor olmasını gerçekten önemsiyorum. Bunun yanında Suriye’deki savaş ortamının bitmesiyle birlikte Suriye’de başlayacak olan yeniden inşa sürecinde önemli bir temin noktası haline gelecek olan Hatay ilimizin, inşaat sektöründe asıl büyük potansiyeline o zaman ulaşacağını öngörebiliriz. İnşaat sektörü ekonominin en önemli çarklarından bir tanesidir. 2018 yılı içerisinde Hatay, 10 milyar TL vergi tahsilatı yaparak 81 il içerisinde 7. sırayı almayı başarmıştır. Bu rakam ciddi bir rakamdır. İç pazarda üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek sektöre hareket ve canlılık kazandırmayı hedefleyen fuarlarımızın diğer sektörlerde de yapılmasını destekliyor, Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarının şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Fuarın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi

 

Konuşmalarının ardından Vali Doğan ve beraberindeki heyet, açılış kurdelesi keserek Fuar alanındaki stantları gezdi. Firmalar tarafından stantlarda sergilenen ürün ve modelleri inceleyen Vali Doğan ve beraberindeki heyet, firma sahiplerinden bilgiler aldı. 

Haber Görseli