• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.8212
    • Euro Alış : 6.5473
    • Dolar Satış : 5.8446
    • Euro Satış : 6.5735Hatay Tarım Fuarı Açıldı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızın katkılarıyla 01-04 Kasım  tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan Hatay Tarım Fuarı 01 Kasım Peşembe günü kapılarını açtı.

 

Açılışa Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Odamız Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, İl Müdürleri, STK Temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı.

 

Açılışta konuşan Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu Hatay’da toprakların yüzde 50’sinin tarım arazisi olduğunu ve sektörde çalışanların nüfusun yüzde 30’unu oluşturduğunu dikkat çekti. Hatay’ın yüksek bir tarım kenti olduğunu belirten Tetikoğlu “Geçmişte olduğu gibi, şimdi de tam bir tarım ülkesi olan Türkiye’de, tarım bir yandan halkın gıda ihtiyacını karşılamakta, bir yandan da endüstriyel ürünlerle sanayiye hammadde sağlamaktadır. Tarım, ayrıca hayvancılığa doğrudan etkisi ve ihracatta ki payı ile önemli bir girdi sağlayarak, ülke ekonomisine sağlayan bir sektör haline gelmiştir" dedi.

 

Hatay’ın iklimi, ulaşımı ve nakliye avantajları, su kaynakları ve verimli tarım arazileriyle potansiyeli yüksek bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Tetikoğlu, "Bu potansiyeli daha da yukarılara çekmek, daha bilinir kılmak, adını 2 yıldır başarıyla gerçekleştirilen bu tarım fuarı, geçen yıl yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 200’e yakın firma ve temsilcilik katılmış, 50 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Hatay Tarım Fuarı bu yılda bölge çiftçisine tarım sektöründe ki son gelişmelerden haberdar edecek, yeni iş fırsatları yakalayabilme olanakları sağlayacak" diye konuştu.

 

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ise Hatay’ın yaş sebze meyve ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdiğini belirterek, “Hatay, gelişen ekonomisiyle farkındalık oluşturmaya başlamıştır. Bu toprak birçok canlının hayat kaynağı ve anavatanıdır. Geçmişten alınan bu miras tarımı ilimiz için ekonomik ve sosyal bakımdan en önemli sektörlerden birisi yapmaktadır. Birçok medeniyetin oluşumu ve hayatiyetini devam ettirmesinin temelinde de bu olgu vardır. İlimiz narenciyenin, pamuğun ve zeytinin cenneti olması yanı sıra konum itibari ile ticaretin buluşma noktasıdır" dedi.

 

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin ise, “Tarım; ülkelerin beslenme, istihdam ve kalkınması için önemli ve stratejik bir sektördür. İnsanoğlunun var olduğu sürece, tarımın stratejik önemini hiçbir zaman kaybedilmeyecektir. İstisnasız bütün insanlık tarım sektörünün yani gıdanın tüketicisidir. Bu nedenle Dünya döndükçe tarım sektörü var olacak ve stratejik olarak önemini her geçen gün artıracaktır. “Tarımsal üretimi artırmanın en önemli yollarından bir tanesi ekim alanları ile verimliliği arttırmaktır. Ekim alanlarını artıramayacağımıza göre daha kaliteli, ucuz ve dünya ile rekabet edebilecek ürün elde edebilmenin yollarını aramalıyız.

 

Milli ekonominin temelinde tarım bulunmaktadır.

Hatay’ın toplamda %18.9′ luk kısmı tarıma elverişlidir. Tarım arazisinin %63′ ünde tarla tarımı yapılmakta, %13.8′ inde sebze yetiştirilmekte, %9.4′ ünde meyvecilik, %1.8′ inde bağcılık, %11.8′ inde zeytincilik yapılmaktadır. Önemli tarım ürünleri arasında buğday ve pamuk başta gelmektedir.

 

KONKORDATO

 

Konkordato'nun amacı, elinden gelmeyen nedenlerle işi kötüye giden, dürüst borçluları koruyabilmek için kabul görmüş bir hukuki çözümdür. Müflis olduktan sonra Firmalarımızın bankalar ile olan ekonomik sorunlarında siyaset kurumu çözüm üretmelidir. Başta iktidarı kapsayan akabinde muhalefeti de kapsayan büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sorun belli bir bölgeyi değil ülkeye zarar verecek statüdedir.

 

Finans kuruluşları tarafından Konkordatonun dışında kullanıldığı durumlar bulunmaktadır. Konkordatonun haklı sebebi bugüne kadar gerek yerel seçimlerde, gerek genel seçimlerde gerekse de referandumlarda tarafsız olmayı başarmış olan bir kurumuz. Ancak bu seçim dönemleri firmalarımızı etkilemektedir. Dolayısıyla önümüzdeki yerel seçimlerde odamızda mevcut olan meclis üyelerimizin belediye meclis olması kapsamında elimizden gelen desteği sağlayacağız. Bu bir siyasi görüş değil nefsi müdafaadır.

Konuşmaların ve açılışın ardından protokol üyeleri fuarı gezdi. 5 bin kapalı, 8 bin metrekare açık olmak üzere toplam 13 bin metrekarelik alanda birçok firma katıldı.