• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.8212
    • Euro Alış : 6.5473
    • Dolar Satış : 5.8446
    • Euro Satış : 6.5735Altınözü Festivali Gerçekleştirildi

Odamızın da sponsorları arasında olduğu Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Altınözü’nde gerçekleştirildi.

 

Altınözü 2. Zeytin ve Zeytinyağı festivali kapsamında 27 Ekim Cumartesi günü açılışı gerçekleşen Altınözü Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen törene, Hatay Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU, AK Parti Hatay İl Başkanı İbrahim GÜLER, Hatay Ak Parti Milletvekilleri Hüseyin YAYMAN, Hacı Bayram TÜRKOĞLU, Sabahat Özgürsoy ÇELİK, Hatay CHP Milletvekili İsmet TOKDEMİR, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan KAYA, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi DİNGİL, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet KALKAN, Hatay Kurum İl ve İlçe Kurum Amirleri, Hatay Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı A.Kadir TEKSÖZ, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet ÇİNÇİN, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Zeytin Diyarı Altınözü ilçemizde üretilen zeytin ve Zeytinyağının tanıtılmasına büyük katkı sağlayan İç Hastalıklar ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY’a, Altınözü Belediyesi Meclis kararıyla fahri hemşehrilik beratı verildi. Kaymakam Bülent UYGUR ve Belediye Başkanı Rıfat SARI tarafından İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY’a  “Fahri Hemşehrilik Beratı” takdim edildi.

 

Kaymakam Bülent UYGUR, “İlçemizin en önemli geçim kaynağı olan zeytinin ve zeytinyağının ulusal ve uluslararası arenada adını duyurulmasına katkı sağlayan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY Hocamıza teşekkür ediyorum. Geçen sene birincisini düzenlediğimiz festivalimize katılan ve bu sene bizleri kırmayarak davetimize gelen hocamıza Altınözü Belediyesi tarafından Fahri Hemşehrilik verilmesi bizleri mutlu etti.” dedi.

 

Belediye Başkanı Rıfat SARI,” İlçemizin önemli tarım ürünü olan Zeytin ve Zeytinyağının tanıtılmasında katkısı bulunan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY Hocamıza Belediye Meclisimiz tarafından Fahri Hemşehrilik verilmesi kararı aldık.” dedi.

 

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY, “Zeytinyağı Altındır, Zeytinde Altının özüdür. Bunların hepsi Altınözüdür." diyerek sözlerine başladı. Altınözünün fahri hemşehrisi Prof.Dr Canan Karatay'ın bu sözleriyle başlayan "Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali “Kaymakamımız Bülent UYGUR ve Belediye Başkanımız Rıfat SARI’ya beni Hemşehrileri olarak kabul etmelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Zeytinin Anavatanı olan Altınözü ilçesinin hemşehrisi olmaktan gurur duydum. Bütün kalbimle hepinize teşekkür ediyorum.” dedi. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY,” Bir ülkenin ayakta kalması için tarımın gelişmesi şarttır. Zeytin üreticilerimizin desteklenmesi gerekmektedir. İthal tarım ürünlerinin ülkemizde kullanılmasına izin verilmemelidir. Altınözü ilçesinin zeytin ve zeytinyağları aromatik bakımdan çok önemlidir. İlaçlama yapılmadan geleneksel yöntemlerle üretilmektedir. Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Ülkemizde en sağlıklı ve kaliteli zeytin ve zeytinyağı geleneksel yöntemlerle üretildiğinden Altınözü ilçemizde yetişmektedir. Festivaliniz Hayırlı olsun.” dedi.

 

Hatay Valiliği himayesinde, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Altınözü 2. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali Tacettin Sürmeli Parkı’nda düzenlenen Çelenk Sunma Töreni ile başladı. Zeytin dallarından yapılan çelenk İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY, Kaymakam Bülent UYGUR ve Başkanı Rıfat SARI tarafından Atatürk Anıtına bırakıldı. Çelenk sunma töreninin ardından festival, temsili olarak sezonun ilk hasadının yapılması ile devam etti. 

 

Konuşmaların ardından Temsili olarak sezonun ilk zeytin hasadı gerçekleştirildi. Festival programı Altınözü Belediyesi Yeni Hizmet Binası Açılışı ve Festival Açılışıyla devam etti. Altınözü Belediyesi Yeni Hizmet Binası Açılışı ve Festival Açılışı programının ardından festival, kortej yürüyüşü ile devam etti. Kortej yürüyüşü Altınözü Belediyesi Yeni Hizmet Binası’ndan başlayarak 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda son buldu. Festival Programı, 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda yöresel ürünlerin satışlarının yapıldığı stantların protokolün ziyaret etmesiyle devam etti.

 

Altınözü Halk Eğitim Müdürlüğü koordinesinde 2. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Zeytin Kafe & Restaurantta düzenlenen “Zeytin Yeme Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu.

 

Festival programı, Altınkaya Mahallemizde Hacı Hüsamettin BİLGER Yatılı Erkek Hafızlık Kuran Kursu temel atma töreni ve 15 Temmuz Milli İrade Parkında Kalp Cerrahı ve İç Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Canan KARATAY Sağlıklı Yaşam Söyleşisi ile devam etti.