• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.0358
    • Euro Alış : 6.7344
    • Dolar Satış : 6.0600
    • Euro Satış : 6.7614ATSO Meclis Üyeleri Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayı’na Katıldı

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nın gerçekleştirdiği 18-20 Ekim tarihleri arasında Silifke Ulu Resort Otel’de gerçekleştirilen “Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayı”na Meclis Üyelerimiz katılım sağladı. Çalıştayın ilk gününe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Tufan Erhürman, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz, TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Mersin Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Sayın Turgay Deniz protokol üyeleri, Oda ve Borsa Başkanları, Akademisyenler konuk oldu.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman’ın da katıldığı çalıştayda girişimciliğin önemini anlattı. Liderlik Akademisi ve Strateji Çalıştayı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, eski köye yeni adet getirmek gerektiğinin altını çizerken, zengin olmak için tek yolun girişimcilik olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, Silifke’nin değerlerini ve potansiyelini ekonomiye ve kazanca dönüştürmesi gerektiğini de dile getirdi.​

 

Zenginliğin yolu girişimciliktir

 

Zenginleşmenin yolunun ticaretten geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, 1912 yılında yabancı bir yazarın araştırmasında; Türk insanının girişimcilikten çok memur veya subaylığa meylettiğini ortaya çıkardığını belirtti. Almanya ve Japonya’nın 2. Dünya savaşı sonrası, müteşebbis girişimci orta sınıf sayesinde ayağa kalktığını hatırlatan TOBB Başkanı, bugün, dünyanın en zengin 20 ülkesinin, en girişimci 20 ülkesi olduğunu açıkladı.

 

Bu devirde asıl sermayenin para değil, icat çıkarmak olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Biz evlatlarımızı icat çıkarmayın diye yetiştirdik. Aslında bizim dilimizde çok güzel bir laf var. Eski köye yeni adet getirmek. İşi, kimsenin yapmadığı şekilde yapmak şart. Kendini yenileyemeyenler kaybeder” diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu girişimcilik konusunda Nokia, Facebook, Uber, Alibaba.com, Tüpraş örneklerini verdi.

 

-Hedefsiz hayal olmaz

 

Hedefsiz gemiye hiçbir rüzgarın yardım etmediğini belirten Hisarcıklıoğlu, hedef ve hayalin önemini vurguladı. Turgut Özal’ın Türkiye’ye girişimcilik konusundaki katkılarını anlatan Hisarcıklıoğlu “Rahmetli Özal çıktı bir hedef koydu. Türkiye’ye 10 milyon turist gelecek dedi. 300 bin turist geliyordu. Dalga geçtiler. Ama bugün 35 milyon turist geliyor. İlk 10 içindeyiz” dedi.

 

Çok çalışmanın gereği üzerinde de duran Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Hayallerdeki hedefe gözyaşı olmadan ulaşmak mümkün değil. Bir Türk Atasözü der ki; Keskin bıçak olmak için çok çekiç yemek gerekir. Ter akacak. Başarmak için çok çalışacağız! Benim kendi ilkelerimi paylaşmak isterim: İşten artmaz, dişten artar, işin hilesi dürüstlüktür, önce kontrol, sonra itimat, hafızasına güvenen daima yanılır, işte idare olmaz, takımsız lider olmaz, kuş alayıyla uçar”

 

-Kazanmanın yolu asla vazgeçmemek

 

Girişimciliğin özünün cesur olmaktan geçtiğini bildiren Hisarcıklıoğlu Google örneğini verdi. Google’dan önce 20 arama motoru denendiğini ama 21’incinin başarılı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, pes etmemenin önemi üzerinde durdu. TOBB Başkanı şunları söyledi: “Angry Birds’ün sahibi bu oyundan önce 50 başarısız oyun yapmış. Yani, şansı arttırmanın yolu denemektir. Zorlamaktır. Sylvester Stallone ismini duymuşsunuzdur. Yüzünün sol alt kısmı felçli doğmuştu. Bu yüzden yamuk ağızlıdır. Konuşması da düzgün değildir. Aktör olmak istemektedir. Ama herkes kendisiyle dalga geçer. New York'a geldiğinde kimse ona aktörlükte iş vermez. O kadar fakirdi ki, köpeğiyle otobüs terminalinde 3 hafta yatar. Parası bitince, elinde kalan tek varlığı, köpeğini, tanımadığı bir yabancıya 25 dolara satmak zorunda kalır. Resmen dibi vurmuştur. Bir gün Muhammed Ali'nin bir maçını izlerken Ali ona ilham kaynağı olur. Rocky'nin tüm senaryosunu 3 günde yazar. Bulduğu bir Prodüktör ona 125 bin dolar önerir. Ama bir şartı olur, filmde Rocky'yi başkası oynayacaktır. Kabul etmez. Haftalar sonra 325 bin dolar teklif ederler. Ama yine kabul etmez. En sonunda onun oynamasına izin verirler. Ama bunun karşılığında teklifi 35 bin dolara indirirler. Bu teklifi hemen kabul eder. 35 binin 15 binini, köpeğini satın alan adamı bulmak için harcar ve köpeğini geri alır. Filmi hatırlayan varsa, Filmde oynattığı köpek Butkus, işte bu kendi köpeğidir. Sonuçta Rocky filmi Sylvester'a toplamda 200 milyon dolar kazandırır. Yani özetle diyeceğim: Kendinize olan güveninizden ve Hayalleriniz den asla vazgeçmeyin”

 

Çalıştay’da ‘umutsuz olmayın’ mesajı veren Hisarcıklıoğlu “Bu ülkenin potansiyeli çok büyük. 95 yılda nereden nereye geldik. Bir ülke düşünün. Yiyecek ekmeği yok… Savaştan çıkmış. Sanayi devrimini ıskalamış. Sermayesi, üretecek makinası, eğitimli iş gücü yok. Toprağı işleyecek traktörü yok, dil bilen insanı yok… Ama neyi var. Müthiş bir azmi var.  Biz bir araya geldiğimiz zaman kazanırız. Kimseyi ötekileştiremeyiz. Benim fikrimden değil diye insanı dışlarsak biz kaybederiz. Bu ülkenin her bir akla ihtiyacı var. Bir olacağız, beraber olacağız. Geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Ve kazanacağız. Ben buna inanıyorum” dedi.

 

-KKTC Başbakanı Tufan Erhürman

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman ise konuşmasında vizyon ve amacın önemine işaret ederek, bunun belirlenmesi halinde stratejinin etkisinin görüleceğini kaydetti. Temel vizyonlarının halkın varoluşu ve daha ileri götürülmesi olduğunu ifade eden Erhürman şöyle konuştu: “Halkımızın sosyal ve ekonomik kalkınması en önemli varoluş mücadelemiz. Ekonomik varoluşu sağlayamazsanız, var oluşunuz bir risk altındadır. Bir yandan çözüm anlamında halkımızın haklarını korurken, diğer yandan da halkımızın ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamamızın gerekliliğini ortadadır. Siyasi eşitlik olmazsa olmazımızdır. Kıbrıs sorununu adil ve kalıcı bir formülle çözülmesini istiyoruz.

 

Güneye gelen turistin de Kuzeye de gelmek istediğinden söz eden Başbakan Erhürman, “Üstelik Kuzey daha ucuz. Bu da önemli bir hareketlilik. Bizim iki önemli sektörümüz var. Birisi turizm birisi yüksek öğrenimdir. Bizim turizm gelirimiz 850 milyon doların üzerinde. Yüksek öğrenimde ise 700-750 milyon dolar civarında. Turizmi 12 aya yaymamız ve çeşitlendirmemiz yazım. Kıbrıs’ın turizm potansiyeli casinolardan ibaret değildir. Shakespeare’in Otello Kalesi Kıbrıs’tadır. Çok ciddi bir tarih vardır.

Tarım potansiyimizin aslında ihracatta çok önemli bir potansiyeli var. Ama biz maalesef biz turizm sektöründe dahi kendi öz ürünlerimizi tükettirmeyi bile başaramadık. Bu da bir öz eleştiri. Anamur’dan gelen su bizim için yaşamsaldır. Ancak biz bunu daha tarıma ulaştıramadık” dedi.

 

-Diğer konuşmacılar

 

Silifke TSO Başkanı Nurettin Kaynar da konuşmasında ilçenin marka kent potansiyelinden söz ederek, tanınırlığı açısından ön sıralarda yer aldıklarından söz etti. Silifke’nin turizm, tarım ve ihracat kenti olduğunu anlatan Kaynar Silifke yoğurdu ve çileğinin yakında coğrafi işarete kavuşacağını bildirdi.

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, strateji geliştirebilmek ve liderlik yapabilmenin çağın en önemli konularından birisi olduğunu belirtti. Konuyla ilgili bilim insanlarını iş dünyası ile buluşturma gayretinizi çok değerli bulduğunu ifade etti. Türkiye ile KKTC arasındaki ticaretin kotasız ve sınırsız olması gerektiğini anlatan Deniz, bu hedefe ulaşmak için plan ve programa ihtiyaç olduğunu dile getirdi.