• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.0358
    • Euro Alış : 6.7344
    • Dolar Satış : 6.0600
    • Euro Satış : 6.7614Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin İmzalar Atıldı

Odamız organizasyonunda 04.09.2018 tarihinde Erol Bilecik Kongre Merkezinde  ATSO üyelerinin ve şirket çalışanlarının mesleki yeterlilik belgeleri ile ilgili kanuni zorunluluklarını yerine getirmeleri için Türkiye Borsalar Birliği Meybem A.Ş. ile Doğu Akdeniz Abigem A.Ş.  tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi iş protokolü imza töreni gerçekleştirildi. Yoğun katılım ile gerçekleştirilen imza törenine Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, TOBB Meybem A.Ş Genel Müdürü Saygın Baban, Doğu Akdeniz ABİGEM Direktörü İdil Teoman, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, ATSO üyeleri, davetliler katıldı.

 

Programda ilk olarak kürsüye gelen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı konuşmasında: ”İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaşmıştı. Kanun 5544 sayılı mesleki yeterlilik kurumu kanununda da değişiklikler yaptı. Kanuna göre ; Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup ,mesleki yeterlilik kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde ,tebliğlerin yayın tarihinden itibaren 12 ay sonra mesleki yeterlilik kurumu kanununda düzenlenen esaslara göre mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılmayacaktır. 81 meslek grubunda uygulan bu uygulamada olası bir denetleme durumunda mesleki yeterlilik belgesi olmaması durumunda işverenlere idari para cezası kesilmektedir. Tamamı bilinçli insanlardan oluşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve İskenderun Ticaret Odası üyelerinin bu fırsattan yararlanacaklarına inanıyorum. Türkiye Borsalar Birliği Meybem A.Ş. ile Doğu Akdeniz Abigem A.Ş.  tarafından Mesleki yeterlilik belgesi iş protokolünün hayırlı olmasını dileyerek katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.
TOBB Meybem A.Ş Genel Müdürü Saygın Baban’ın Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili yaptığı sunumun ardından programa soru cevap şeklinde devam edildi.

Programın finalinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve TOBB Meybem A.Ş Genel Müdürü Saygın Baban Mesleki yeterlilik belgesi iş protokolünü imzaladılar. İmza töreni programı protokol üyeleri ile birlikte gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.