• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.7328
    • Euro Alış : 7.3201
    • Dolar Satış : 6.7597
    • Euro Satış : 7.3495ATSO TÜSİAD Heyeti’ni Ağırladı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Hatay’ı ziyaret eden TÜSİAD Heyetini ağırladık. 31.03.2018 Cumartesi günü gelen heyette TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik başkanlığındaki heyette TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Y. Koç, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Akman, Batu Aksoy, Esin Güral Argat, Bahadır Balkır, Barış Oran ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası yer aldı. Hatay Havaalanı’nda karşıladığımız heyet öncelikle odamızın en büyük projesi olan Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) binasını ziyaret etti. Heyet ANMOGEP’te makineleri ve Hatay’a özgü mobilyaları incelerken projeyi çok başarılı bulduklarını Türkiye’deki Mobilya sektöründe yapılmış en büyük projelerden biri olduğunu ve sektöre büyük bir ivme kazandıracağını ilettiler.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik başkanlığındaki heyet daha sonra 

31 Mart 2018 Cumartesi günü saat 10.30’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen kabulde; tarihte yaşamış 13 medeniyetin izlerini taşıyan Hatay’da konuklarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ata, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı operasyonda tek bir sivil zarar görmedi. Bu büyük bir başarıdır. Ayrıca bu süreçte terör örgütünün baskısından, zulmünden mağdur olan yerel halk kurtarıldı. Terör örgütü tarafından ölüme terk edilen yaşlı ve hastalar ülkemizin imkânları ile tedavi edilerek sağlığına kavuştu” dedi.

 

Dünyanın hiç bir tarafında böyle bir olayı görmenin mümkün olmadığının altını çizen Vali Ata, "İşte yakınımızda görüyoruz, Rusya'nın, Amerika'nın yaptıklarını. Her tarafı bombalayıp yerle bir ediyorlar. Ama bizim silahlı kuvvetlerimiz adeta teröristleri tereyağından kıl çeker gibi temizleyip imha ediyor. Bu vesileyle Zeytindalı Harekatında gösterdikleri büyük başarı için onlarla gurur duyduğumuzu ve tebrik ettiğimizi bir kez daha belirtmek isterim" şeklinde sözlerini noktaladı.  

 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ise kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkür ederek, TÜSİAD Başkanı olarak da ilk ziyaretimi Hatay'a yapmıştım. Şimdi de 47 yıllık öyküsü olan iş dünyası sivil toplum örgütünü temsilen Ordumuzun Zeytindalı Harekatında en büyük destekçisi olan Hatay ilimizde bulunmaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim.’’ dedi.

 

Gerek mültecilerle beraber şehrin çekmiş olduğu yükü ve gerekse Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekâtıyla beraber şehrin gösterdiği büyük fedakârlığı son derece iyi anladıklarını kaydeden Bilecik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Bu memleketin bir evladı olarak çekilen hem acıları hem sevinçleri, hem gururu hem de üzüntüleri yakinen takip etme şansı bulan insanlardan bir tanesiyim. Çünkü şu ana kadar çekilen önemli sıkıntılar, gerçekten Hatay halkı bunları televizyondan izlemedi. Bilfiil zaman zaman da yaşadı. Ama ne mutlu ki bence mutlu sona giden bir yolculuk yapılıyor. Özellikle terör odaklarının tamamen temizlendiği, şehrin artık bundan sonra gerçekten daha fazla işine gücüne bakabileceği, daha fazla milli gelirden pay alabileceği bir noktaya geliyor. Çünkü ben de biliyorum ki Hatay'ın bütün bu noktalarına bakıldığı zaman barışın, sevginin, hoşgörünün, bu çok kültürlülüğünün vermiş olduğu ve üzerinden yaklaşık onlarca medeniyeti ağırlamış bir kent nihayetinde."

 

Kentin mültecilerle beraber mevcut nüfusunun önemli bir yükü kaldırdığını aktaran Bilecik, yapılan çalışmalarla bu yüklerin, şehrin ekonomisine pozitif şekilde yansıyacak günleri yakında göreceğini söyledi.

 

Vali Ata, ziyaretin sonunda Hatay Valiliği bünyesinde bulunan Hatay Devleti Müzesi’ni konuklarına gezdirdi.

 

TÜSİAD heyeti Hatay Valisi Sayın Erdal Ata ziyaretinin ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti.

 

 

BAŞKAN SAVAŞ TÜSİAD YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE HATAY’DA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ PLANLANAN PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 

Hatay’ın muazzam geçmişini ve medeniyetler şehri olduğunun altını çizen Başkan Savaş, Hatay’da gerçekleştirilecek olan dev proje olan EXPO 2021 hakkında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyelerine bilgi verdi.

EXPO 2021’in yanı sıra UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilmesinin Hatay’a yaşatmış olduğu gurur ve heyecanını da yönetim kurulu ile paylaşan Başkan Savaş, Hatay’ı dünyaya tanıtmak adına gerçekleştirilecek projeleri de yönetim kurulu ile paylaştı.

 

Ayrıca Hatay’daki sportif faaliyetlerdeki başarılara değinen Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Kadın Basketbol Takımı’nın elde etmiş olduğu başarılara da değindi.
Nezaket ziyaretinin sonunda duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Savaş,  TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyelerine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek Hatay Reyhanlı’da arkeolojik kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve şu anda Hatay Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Hitit Kralı Şuppiluliuma’nın heykelini ve Antakya’ya özgü Türk Kahvesi hediye etti.

 

TÜSİAD heyeti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ziyaretinin ardından ilimizin en büyük projelerinden biri olan ASF Hilton Müze Otel’i ziyaret etti. Otel ile ilgili TÜSİAD heyetine sunum yapılırken, TÜSİAD heyeti projeyi çok başarılı bulduklarını ifade ettiler. TÜSİAD Başkanı Sayın  Erol Bilecik Hataylı olarak böylesine büyük ve  önemli bir projeyi ilimize kazandırdıkları için Necmi Asfuroğlu ve ailesine teşekkürlerini sundu.

TÜSİAD Heyeti daha sonra Hatay ve Reyhanlı iş dünyasına destek olmak amacıyla düzenlenen ziyaret kapsamında TÜSİAD heyeti bölge ekonomisi ile ilgili bilgi aldı. Mülteciler üzerine çalışmalar yapan sivil toplum temsilcileri ile bir araya gelen heyet, Reyhanlı'da Şehit Fatma Avlar'ın evine de taziye ziyaretinde bulundu.

 

TÜSİAD heyeti,  Reyhanlı'da iş dünyası temsilcileri ile görüşüp, bölge ekonomisinin son durumu ile ilgili bilgi aldı. Reyhanlı'da Cilvegözü Sahra Hastanesi ve Gümrük Müdürlüğü'nü ziyaret eden TÜSİAD heyeti, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ile görüştü.

 

TÜSİAD heyeti, ayrıca Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret ederek Suriyeli mülteciler ile bir araya geldi ve dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

TÜSİAD heyeti, program kapsamında Reyhanlı'da Şehit Fatma Avlar'ın evine de taziye ziyaretinde bulundu.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik Reyhanlı ziyareti ile ilgili şunları söyledi:

 

“Hatay, geçmişten günümüze farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşadığı, dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip bir şehirdir. Yüzyıllardır birçok medeniyetin beşiği olan; barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün kenti olarak anılan Hatay'ın, yüzbinlerce mülteciye ev sahipliği yaparak, bugün de tarihi misyonunu devam ettirdiğini görüyoruz. Bugün, mültecilere yönelik sivil toplum çalışmalarını yerinde gözlemleme şansı bulduk. Bu alanda çalışan herkesi bu içten ve özverili çabaları için kutluyorum.

Bu güzel şehir, son dönemde maalesef komşu ülkelerde yaşanan tüm siyasi çalkantıların ve savaşın ağırlığını en fazla hisseden kentlerimizden biri oldu. Bu gelişmelerin bölge ekonomisinin üzerinde çok olumsuz etkileri olduğunu görüyoruz. Hatay ve Reyhanlı'ya ziyaretimiz kapsamında, bölgedeki iş dünyasının sıkıntılarını dinlemek ve onlara destek vermek istedik. Görüşmelerimiz çerçevesinde, kentin yaşadığı ekonomik sıkıntıları gidermek için atılan adımları dinleme imkanı bulduk. Alınacak önlemlerin ve atılacak yeni adımların bölgenin sıkıntılarını gidermeye yardımcı olmasını diliyoruz. Hatay'ın yaşamakta olduğu ekonomik sorunların yakın zamanda geride kalacağına, daha güzel günlerin geleceğine inanıyoruz.

TÜSİAD, bugün Türkiye'de iş dünyasının önemli bir bölümünü temsil eden bir kuruluş. TÜSİAD olarak biz, elimizi taşın altına koyuyoruz ve Türkiye'nin hem ekonomik, hem sosyal kalkınması için çok sayıda proje üretiyoruz. İçinden geçmekte olduğumuz süreçte, elimizden gelen desteği sizlerle fazlasıyla paylaşacağımızı ve daima yanınızda olacağımızı memnuniyetle ifade etmek isterim. Bizi Hatay ve Reyhanlı'da ağırlayan tüm yerel yöneticilerimize, iş dünyası temsilcilerine ve Hatay halkına teşekkür ederiz.

Bugün ayrıca Şehit Fatma Avlar'ın evine taziye ziyaretinde bulunduk. Gencecik bir yaşamın bu şekilde son bulmasından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade etmek isterim. Saldırıyı bir kez daha kınıyoruz, Fatma Avlar ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.”