• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.4354
    • Euro Alış : 6.1988
    • Dolar Satış : 5.4572
    • Euro Satış : 6.2237“Hatay Deniz Otobüsleri Projeleri” İstişare Toplantısı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 08.02.2018 Perşembe günü saat 18:00’da Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde “Hatay Deniz Otobüsleri Projesi” ile ilgili çok geniş bir katılımla bir toplantı gerçekleştirdik. Odamız Meclis Üyesi, Hatay Ro-Ro Yönetim Kurulu Başkanı ve  İbrahim Güler’in sunumları ile gerçekleşen toplantı verimli olurken, toplantıya İlçe Belediye Başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin “İlimizin ulaşımına katkı sağlayacak yeni bir ulaşım projesi müjdesini almış bulunmaktayız. Bu projede, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin Marina'ya, Kıbrıs Gazimağusa ve Lübnan Beyrut’a Deniz Otobüsü Seferleri düzenleneceğini, seferlerin izin süreci ve liman planlamalarının tamamlanmış olduğu bizlere aktarılmıştır. Ayrıca seferlerde kullanacak Deniz otobüsünün Türkiye’nin en hızlı Deniz Otobüsü olacağı da bizlere bildirilmiştir.

Bizler Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu tür ulaşım projelerine çok fazla önem verdiğimizi bildirmek isteriz. Bölgemiz yaşanan savaşlardan oldukça etkilenmiş olup, bu proje İlimizin ticaret hayatını canlandırarak ekonomimize katkı sağlayacaktır.

Hatay ili sınır kapılarından giriş ve çıkış yapan yerli ve yabancı yolcu sayısı 2016 yılında 502.737 kişi iken, 2017 yılında % 18.48 azalarak 409.845 kişi olmuştur. Bu proje deniz ulaşımının hayatımıza girmesine, İlimize gelen turist sayısının artmasına, sosyal ve kültürel hayatımızın da canlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Samandağ ve İskenderun Limanları turizme açılarak daha da işlevsel hale gelecektir.

ATSO olarak bu projenin sonuna kadar arkasında olduğumuzu belirtmek isteriz” diyerek sözlerini sonlandırdı. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.