• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.4354
    • Euro Alış : 6.1988
    • Dolar Satış : 5.4572
    • Euro Satış : 6.2237Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan İle Toplantı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan Hatay’ı ziyaretleri kapsamında odamız organizasyonunda gerçekleştirilen ve Ottoman Palace Otel’de gerçekleştirilen “Hatay Lojistik Sektörü ve Ro-Ro Taşımacılığı” konulu toplantıya katıldı.

Hatay Valimiz Erdal Ata’nın ve tüm protokol üyelerinin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Çinçin “Bugün ülkemizin en önemli gündemi Afrin’e gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonu’dur. Kahraman ordumuzun özellikle bölgemizin belki de önümüzdeki yıllarda terör örgütleriyle karşı karşıya kalmasını engellemek için gerçekleştirdiği bu operasyon stratejik olarak büyük önem taşımaktadır.  Halk arasında sürekli; “Mehmetçik, biz sıcak yataklarımızda rahat rahat yatalım diye nöbette” derler. Afrin’e yapılan hamle Hatay’ın, Kilis’in, Gaziantep’in, tüm Türkiye’nin yıllarca terör belasından uzak tutulması için yapılan bir hamledir ve sivil toplum kuruluşları olarak hem bu harekatın gerçekleşmesi emrini veren devletimizin, hem de kahraman Türk Ordusu’nun sonuna kadar yanındayız.

Zeytin Dalı Operasyonu sürmekteyken şehit olan tüm Mehmetçiklerimiz’e Allah’tan rahmet, şehitlerimizin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Gazilerimize de geçmiş olsun diliyorum, kendilerinin bir an önce iyileşmesi tek temennimizdir.

Hain terör örgütlerinin yaptıkları kalleşçe saldırılar bizi korkutamaz, yıldıramaz. Yapılan hain saldırılar terör örgütlerinin bitişlerinden önceki son çırpınışlarıdır. İnanıyoruz ki devletimiz, ordumuz bize huzur içerisinde bir gelecek ve Ortadoğu’ya zeytin dalı sunacaklardır. 

Biz ülkemizin bu bölgede kalıcı ve istikrarlı bir barışı sağlaması konusunda sürdürülebilir ve bölge ülkelerinin kabulünü kazanacak politikalar üretmesini canı gönülden destekliyor ve istiyoruz.

Biz Hataylılar olarak, Suriye’nin savaş sonrası yeniden inşasında aktif olmak istiyor, Suriye iç savaşından dolayı kaybettiğimiz ekonomik potansiyelimizi yeniden kazanmayı arzulamaktayız.

Bu amaçla;

Yayladağı Sınır Kapısının açılması

Bu dönemde özellikle deniz yolu ile yani Ro-Ro gemileriyle Ortadoğu’ya yapılan ihracatın desteklenmesini,

Belen’e kadar gelen Adana-Hatay Otoyolu projesinin Antakya ve Cilvegözü sınır kapısına kadar uzatılmasını

Yıllardır yerel imkanlarla yapımı devam eden Samandağ-Çevlik-Arsuz sahil yolunun yapılmasını

Hatay Havaalanında doğrudan Antalya, Trabzon seferlerinin yapılmasını, İzmir ve Ankara uçak sefer sayılarının arttırılmasını

Reyhanlı Barajı ve sulamasının biran önce bitirilmesini

Fizibilite çalışmaları yatırım programına alınan Hassa –Dörtyol Tüneli proje hazırlama çalışmalarının hızlandırılmasını

Hassa –Dörtyol Tüneli ile birlikte tamamlandığında yaklaşık 45.000 dekarlık alanı ile ülkemizin 10 büyük OSB’yi içinde alacak olan Hassa Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarının desteklenmesini;

Zat-ı alilerinizden arz eder, Hatay’a teşriflerinizden ve burada olmanızdan onur duyduğumuzu ifade eder, tüm konuklarımıza da saygılarımı sunarım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Çinçin’in arkasından konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ise Son olarak kürsüye gelen Bakan Arslan Hatay'ın beklentilerinin farkında olduklarını, İl Valisi ve bölge milletvekilleriyle sürekli irtibat halinde kalarak Bakanlığın alanına giren projelerin bir an önce hizmete alınması için gayret göstereceklerini ifade etti.

 

"Bir kez daha Zeytin Dalı Harekatında şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum." şeklinde sözlerini tamamladı.

 

 

 

Haber Görseli