• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.4354
    • Euro Alış : 6.1988
    • Dolar Satış : 5.4572
    • Euro Satış : 6.2237Antakya’da Ayakkabıcılık Sektörüne Sayacı Yetiştirilmesi Pilot Projesi Kapanışı Gerçekleştirildi

Odamız, Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile yapmış olduğumuz “Antakya’da Ayakkabıcılık Sektörüne Sayacı Yetiştirilmesi Pilot Projesi” sertifika törenini 08.01.2018 Pazartesi günü Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirdik. Toplantıya Hatay İl Emniyet Müdürümüz Kamil Karabörk Meclis Başkanımız Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkanımız Hikmet Çinçin, Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano ve protokol üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Çinçin, “GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının teknik desteği ve Japonya Hükümetinden sağlanan finansal kaynak ile “Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi”ni (Proje) yürütmektedir.

Suriye’li nüfusun ve ev sahibi toplumların farklı kesimlerinin istihdam edilebilirliğine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Ciddi ve ivedi bir şekilde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli sayacı elemanı yetiştirilmesi üzerine kurumsal kapasitenin arttırılması, mesleki eğitim verilmesi, nitelikli işgücüne ve istihdama katkı sağlanması için Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay Ayakkabıcılar Odası ile işbirliğine gidilmektedir.

Bu işbirliği çerçevesinde, “Antakya’da Ayakkabıcılık Sektörüne Sayacı Yetiştirilmesi Pilot Projesi” Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay Ayakkabıcılar Odası ile işbirliği içerisinde tasarlanmıştır.

Projenin toplam bütçesi 750.000 TL dir.

Proje süresi 4 ay olup 3 ay teorik, 1 ay ise işyerlerinde staj dönemini kapsamaktadır.

Pilot proje; kurumsal altyapının güçlendirilmesi, teknik destek ve istihdam oluşturma olmak üzere üç ana eksende ve bütüncül bir çerçevede modellenmiştir. Proje kapsamında, Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan ayakkabı ve sayacılık atölyesinin altyapısının ve kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan bir kısım makine-ekipman ve sarf malzemesinin alınması,

 Meslek Lisesi ve sektörde görev alan eğitmenlerce 40 kursiyere teorik, pratik ve işbaşı eğitimi de kapsayan sayacılık eğitimi verilmesi ve bu eğitimi alan ve başarılı bulunan kursiyerlerimizi ayakkabıcılık sektöründe istihdam edilmesi planlanmaktadır.

Sayacılık kursu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan Sayacı Modüler Programı’nda belirtilen kriterler çerçevesinde verilecek ve başarılı olan kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilecektir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.