• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.7328
    • Euro Alış : 7.3201
    • Dolar Satış : 6.7597
    • Euro Satış : 7.3495Hatay ABİGEM Girişimci Bilgi Merkezi Açıldı (GİBİM)

Hatay Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) “Girişimci Bilgi Merkezi” 13.05.2014 Salı günü saat 14:00 ‘da açıldı. Açılışa Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Mursal, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Komite Üyeleri ve Girişimciler katıldı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin yaptığı konuşmada, ATSO olarak girişimcilere desteklerinin tam olduğunu ve girişimcinin yanında olduklarını ifade etti. Çinçin, ATSO olarak gerçekleştirdikleri projelerde de girişimciliğe önem verdiklerini dile getirdi. Çinçin, özellikle Kadın Girişimcilere öncelik verilmesini ve kadınlarımızın iş hayatında aktif rol oynamaları için destekler sağlanması gerektiğini söyledi. Odamız ve ABİGEM işbirliği ile Girişimcilik eğitimleri verildiğini ve bu eğitimlerden kendi  işletmelerini kuran girişimcilerin olduğunu sözlerine ekledi. 

Hatay ABİGEM Direktörü Bülent Yüce ise konuşmasında Girişimci Bilgi Merkezi sağlayacağı faydalardan bahsetti. Yüce, “Girişimci Bilgi Merkezi, girişimcilerin iş hayatına girişte karşılaştıkları sorun ya da zorluklar ile ilgili öngörüler sağlar. Girişimcilik için gereken özelliklere sahip olup olmadığını ölçer. İşyeri açmanın gereklerini, girişimcinin önüne sunar. Hangi alanlarda iş kurmanın uygun olduğu önerilerinde bulunur. İş kurma sürecinde hangi süreçlerden geçeceğini önceden belirler.

GİBİM işinizi geliştirme sürecinizde yanınızdadır. Gelişme stratejinizi belirlemenizde rehberlik sağlar. GİBİM, işini kurmak isteyen girişimcinin dikkate etmesi gereken kritik faktörleri gösterir. İş kurmak için gerekli belgeleri önceden, girişimciye sunar, zaman kaybını önler. İş maliyetlerini önceden çıkartır.

GİBİM, yeni iş kuran girişimcinin yararlanabileceği devlet destekleri hakkında bilgiler sağlar. İşini geliştirmek isteyen girişimcinin faydalanabileceği destekleri sunar. Hibe ve krediye ulaşımı hızlandırır ve yol gösterir. Pazar araştırma ve geliştirme çalışmalarını detayı ile gerçekleştirir. Girişimciye, iş planı danışmanlığı sağlayarak, doğru bir iş planına ulaşmalarını sağlar.

GİBİM, firma çeşitleri hakkında detaylı bilgi sağlar. Kurulacak firmanın ticari ve resmi süreçlerini takip eder. Patent, marka ve fikirlerinizi koruma yollarını girişimciyle paylaşır.

GİBİM, iş planının firmaya kazançlarını ve faydalarını ortaya koyar. Yeni bir işe giren girişimcinin alması gereken eğitimleri belirler. Mesleki ve teknik eğitimler sunar.

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nde GİBİM sorumlusu olan, İş Geliştirme Uzmanı İdil Siret Teoman ile tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Haber Görseli