ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.8374
    • Euro Alış : 7.6805
    • Dolar Satış : 6.8648
    • Euro Satış : 7.7113Uzun Çarşı İyileştirme Çalışmaları Başladı

2500 yıllık tarihi geçmişi bulunan ve Antakya'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk ziyaret duraklarından biri olan, şehrin cazibe noktalarından biri durumundaki tarihi Uzun Çarşı'da "Sokak Sağlıklaştırma, Üst Örtü ve Cephe İyileştirme Proje Uygulaması" düzenlenen törenle resmen başladı. Törene Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, Meclis Üyesi Ömer Gürbüz ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, üç yılda atılan adımlarla kültür varlıklarını yaşatma adına kentin geçmişine sahip çıkıldığını söyledi.

Hatay Vali Yardımcısı Şahin Bayhan da proje ile kentin ticaretinin, kültürünün, birikiminin ve turizminin nabzının attığı çarşının çok güzel bir görünüme kavuşacağını kaydetti.
Törende proje müellifi Mimar Rıza Yılmaz, katılımcılara ‘Uzun Çarşı Sokak Sağlıklaştırma, Üst Örtü ve Cephe İyileştirme Proje Uygulaması’nın üç boyutlu animasyon slayt sunum gösterisini sunarak, detaylı bilgiler verdi.

Toplam 3,5 km. uzunluğundaki tarihi uzun çarşıda etap etap gerçekleştirilecek proje çerçevesinde uygulamanın ilk etabı Kurtuluş Caddesi Uzun Çarşı girişinden Tayfur Sökmen Caddesi'nin kesiştiği noktaya kadar olan 90 metrelik kısımda 1.etap restorasyon çalışmaları açılışında konuşan, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, ATSO olarak  bu projenin başlamasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Dünyanın örnek aldığı uzun çarşının yeniden restore edilmesinin Antakya’ya ve esnafımıza büyük katkı sağlayacağını ve çarşı esnafına olumlu yansımalarının olacağını ifade etti. Bu projenin, esnafın mağdur olmaması için elbirliği ile çalışarak bitirileceğini vurguladı. Vatandaşların kullanımına açılması ve tarihi uzun çarşımıza hep birlikte sahip çıkacağımızı belirten Çolakoğlu, Antakya Sanayi Ve Ticaret Odası olarak projenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Projenin sonuna kadar destekçi olduğumuzu bildirmek istiyoruz” dedi.

 

 

Haber Görseli