ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.8374
    • Euro Alış : 7.6805
    • Dolar Satış : 6.8648
    • Euro Satış : 7.7113Hayırsever İşadamı Necmi Asfuroğlu’ndan Hatay’ın Tanıtımına Katkı Sağlayacak Büyük Proje

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Hataylı Hayırsever İşadamı Necmi Asfuroğlu’nu yapım aşamasında olan ve Hatay’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan “Müze Otel” için ziyaret etti. 

Hataylı hayırsever işadamımız Necmi Afsuroğlu, mimar Emre Arolat ile 100 milyon dolara mal olacak, örneğine az rastlanır bir müze - otel projesine imza attıklarını ifade ederken “Müze Otel” hakkında da  bilgiler verdi.

Hristiyan dünyasının önemli hac noktalarından biri olan St.Pierre Kilisesi'nin yakınındaki arazisine 5 yıldızlı bir müze – otel projesine başladıklarını ifade eden Asfuroğlu, arazide uzun zamandır çalışılırken, işe önce arkeologlar başlayarak tarihi eserlere zarar verilmesin diye birçok kazı elle yapılmış olup, Arazide Türkiye'deki türlerinin en büyüğü kabul edilebilecek 850 metrekarelik mozaik ve 2 bin parça tarihi eser bulunmuştur. İşadamı Asfuroğlu, yanına ünlü mimar Emre Arolat'ı alarak bu tarihi eserleri sergileyecekleri bir otel projesine girişerek Hatay’ın tanıtımı noktasında büyük bir projeye imza attıklarını ifade etti.

 

Otel demir kazıkların üzerine inşa edilirken tarihi eserlerin görülmesi için otelin zemini camdan yapılarak her kattan bu eserlerin görülmesi sağlanmıştır. Otel daha proje halindeyken Dünya Mimarlık Festivali'nden ödül alarak  Mimar Emre Arolat ve yatırımcısı Necmi Asfuroğlu ile birlikte 150'yi aşkın arkeolog ve 120 işçiyle 7 ay çalışılmıştır.

Antakya’nın tarihi bir hazineye sahip olduğu bu bölgede Doğu Antakya- Narlıca olduğuna dikkatleri çeken Asfuroğlu, bu tezinde haklı çıkarak o bölgedeki tarihi su yüzüne çıkardıklarını da dile getirmiştir.

25 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir arazi üzerinde 17 bin 400 metrekarelik imar alanına sahip olan yapının  66 kuyu temel üzerine oturtulacağı, Asfuroğlu’nun sadece bu işle 325 kişiye ekmek kapısı sağlamıştır. Helenistik, Bizans, 5 ve 6'ncı yüzyıl Roma, İslami ve Osmanlı dönemlerine ait 30 bin obje bulunan arazide, taşınabilir ve kayda değer eroslar, aslanlar çıktığı da gözlenmektedir. 200'ün üzerinde eser 600 metrekarelik sergi alanında anlatılıp tanıtılacaktır.

İşadamı Necmi Asfuroğlu bu projenin tamamının ciddi maliyetlerle gerçekleşeceği ve  Hatay’a katkı sağlayacak projesini büyük maliyetlerle ve zorlu bürokratik aşamalardan geçerek gerçekleştirdiklerini” dile getirdi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çinçin ise, “değerli İşadamımız Necmi Asfuroğlu’nun yaptığı bu değerli projenin ilimizin tanıtılması noktasında  büyük bir katma değer yaratacağına inanmaktayız. Buna benzer çalışmaların ilimizde bu sektörde yatırım yapmak isteyen tüm hemşehrilerimize ve işadamlarımıza da örnek olmasını dilemekteyiz.

Bir ilin en önemli yapı taşı olan ticaret erbabının ilin tanıtımındaki katkılarının çok önemli olduğunu ve bu proje gibi daha bir çok projenin hayata geçeceğinden hiçbir şüphe duymadığımızı bildirmek isteriz.

Büyük bir fedakârlık örneği göstererek böyle bir projeye adım atan ve tamamen kendi imkanları ile finansman sağlayarak gerek Hatay’a gerek Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacak müze otelin yapımını sürdüren iş adamı Necmi Asfuroğlu’nu tebrik ve takdir edilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber Görseli