ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.8374
    • Euro Alış : 7.6805
    • Dolar Satış : 6.8648
    • Euro Satış : 7.7113ATSO Başkanı Çinçin, Milano Ticaret ve Sanayi Odası ABİGEM Proje Konsorsiyum Üst Düzey Yetkilileri ve TOBB Proje Geliştirme ve İzleme Müdürlüğü’nden Oya Ersöz ve Yeşim Civaner Sözeri’yi Makamında Ağırladı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve  TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşecek,  TOBB ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak projesi olan “ Hatay ABİGEM’in (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) ” açılışı için Türkiye’ye gelen Milano Ticaret ve Sanayi Odası ABİGEM Projesi Üst Düzey Yetkilileri, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’i makamında ziyaret etti.

Ziyaret amacının, Suriye ve Ortadoğu’daki olaylardan, Hatay’ın ve Türkiye’nin nasıl etkilendiği hakkında bilgi almak ve açılış öncesi Hatay ABİGEM’i, Hatay’a kazandıran Başkan Çinçin’i tebrik etmek olduğu  ifade edilmiştir.

 ABİGEM’in, Hatay gibi gelişmeye ve büyümeye müsait bir bölgede kurulmasından dolayı memnuniyetlerini dile getiren Milano Ticaret ve Sanayi Odası ABİGEM Projesi Üst Düzey Yetkilisi Carlos Talamas, ABİGEM ağının genişletilmesi için Hatay ABİGEM’deki Direktör ve Uzmanların özenle seçildiğini de ifade etti.  ABİGEM projesinin en önemli unsurlarından birinin, personel seçimi olduğuna dikkat çeken Talamas, ATSO Başkanı Çinçin ve beraberindeki ekibin bunu en iyi şekilde başardığını dile getirdi.

ATSO Başkanı Çinçin ziyarette, Milano Ticaret ve Sanayi Odası ABİGEM yetkilileri Carlos Talamas ve Bertino Fabro’ya,  Hatay’ın son ekonomik verilerine ilişkin bilgiler verdi. Çinçin Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hem fikir olduklarını, bunun ancak Hatay ABİGEM çalışmaları ile olabileceğini ifade etti. Coğrafi yakınlıklarından dolayı İtalya ve Hatay’ın, Ortadoğu'ya karşılıklı olarak ortak ticari ve sınai işbirliği ile yatırım yapabileceklerini ifade etti. Suriye ve Ortadoğu’daki olayların Türkiye’yi ve Hatay’ı hangi boyutlarda etkilediğini açıklayarak, bu sorunların ancak elbirliği ile çözülebileceğini dile getirdi.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay ABİGEM’in açılışının yapılması ile birlikte, ABİGEM Yetkililerini ağırlamaktan dolayı son derece memnun olduklarını ifade etti. Çinçin; İlimizdeki sektörlerin gelişmesi, dışa açılmalarının sağlanması ve ihracat potansiyellerinin artırılması gerektiğini ve bu nedenle, İtalya’yı Türkiye’de ve özellikle Hatay’da yatırım yapmaya beklediklerini belirtti.

 

Haber Görseli