ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI
  • DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.8374
    • Euro Alış : 7.6805
    • Dolar Satış : 6.8648
    • Euro Satış : 7.7113ATSO Antalya’da Rüzgar Gibi Esti

Antalya Ticaret borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı’nca Antalya Expo Center’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen, “Yöresel ve Geleneksel Ürünleri” fuarı 20 Haziran 2012 Çarşamba günü açıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin desteği ile düzenlenen fuarın açılışına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Alkan, Süheyl Budak ve Meclis Üyesi Metin Tansal ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Dört gün boyunca tarım, gıda, el sanatları ve sanayi ürünlerinin sergilendiği fuarın açılışında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak birer konuşma yaptı.

Fuarın turizm açısından da önemli bir değerinin  bulunduğunu kaydeden Vali Altıparmak, "Fuar, bir firmanın ürününü ulusal ve uluslararası platformda tattırması, tanıtması için iyi bir fırsat, fuarı değerlendirmek lazım" diye konuştu. Altıparmak, stantları tek tek dolaşarak gıda ürünlerinin tadına baktı. Üreticilerle tek tek sohbet eden Altıparmak, Türkiye’yi dolaşmak isteyen Antalyalıların fuarı gezebileceğini belirtti.

Fuarda Adana kebap şovdan Şanlıurfa'nın sıra gecesine, Van kedisinden Sivas kangalına Türkiye'nin dört bir yanından getirilen yöresel değerlerin sergilendiği standları Rifat Hisarcıklıoğlu ve protokol üyeleri tek tek gezdi. Birbirinden renkli görüntülerin yer aldığı fuarda TOBB Başkanı ve misafirlere, Antalya'nın yenilebilir çiçeğinden Aydın'ın incirine, Antakya'nın künefesinden Isparta elma cipsine kadar birçok ikramda bulunuldu.

10 bin yıllık Anadolu kültürü, Türkiye haritası olarak Expo Center'da 81 ilin ticaret ve sanayi odaları ile borsalarının bulunduğu standların yer aldığı Antalya YÖREX Fuarına katılan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın standında Samandağ ipeği, sabunu, künefesi gibi lezzetlerinin yanı sıra, Hatay’a ait yöresel ürünlerin tanıtımı yapıldı. ,

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, 3.yöresel ve Geleneksel Ürünler fuarında ilimizi tanıtma anlamındaki misyonunu çok güzel şekilde yerine getirdi. Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının, Antalya'daki uluslararası 3. Yöresel ve Geleneksel Ürünler fuarında açtığı standı yerli ve yabancı çok sayıda katılımcı ve ziyaretçi yoğun ilgi gösterdi.

Ziyaretçiler saat 11.00-21.00 arası gezerek Türkiye’nin her yöresine ait bir çok ürüne ulaşma fırsatı yakaladı. Fuarda ayrıca 22.06.2012 Cuma günü saat: 13.00’da TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu tarafından “İş Yaşamında Sıra Dışı Kadınların Sırrı” konulu panel düzenlendi.

Yöresel Ürünler üreten firmaların ürününü ulusal ve uluslararası platformda tanıtması için iyi bir fırsat olduğu fuara Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 200 firma katıldı. Kendi coğrafyalarında el emeği göz nuru ile yapılan ürünleri sergilenen fuara, her geçen yıl katılımın arttığı da  gözlenmektedir.