• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 5.7430
    • Euro Alış : 6.3307
    • Dolar Satış : 5.7660
    • Euro Satış : 6.3561İhracatta Kullanılan Ahşap Ambalaj Malzemeleri

Değerli Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 19.06.2015 tarihli ve 0412/12003 sayılı yazıda

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınan ilgide kayıtlı yazıda, ihraç ürünleri ambalajlamada kullanılan malzemelerin uluslararası mevzuata uygun olmaları sebebiyle 2015 yılı Nisan ve Mayıs aylarına ait 18 adet bildirim alındığı belirtilmiştir. Alınan bildirimlerin büyük bir kısmının bitkisel veya hayvansal ürünler dışındaki ürünlerin ihracatında kullanılan ahşap ambalaj malzemeleri için olduğu ifade edilmiştir.

Yazıda, söz konusu ihracatta kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin 04.12.2011 tarihli ve 28132 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi tutulması ve İşaretlenmesine Dair yönetmelik hükümlerine göre işleme tabi tutulmuş ve uluslararası mevzuat gerekliliklerine göre (ISPM15) işaretlenmiş olması gerektiği belirtilmiştir.

Yazıda devamla, Avrupa Birliği (AB) ve diğer ülkelerden alınan bu bildirimlerin elektronik sistem üzerinden diğer ülkeler tarafından da görülebildiği, bu nedenle ülkemizin bu alandaki imajının zedelendiği vurgulanmıştır.

AB üyesi veya diğer ülkeler tarafından ülkemiz menşeli ürünlere ilave tedbirler getirilmemesini teminen ihracatta kullanılan ambalaj malzemelerinin uluslararası mevzuata uygun olması ve ihracatçıların itina göstermeleri hususu üyelerimize duyurulur.

 

Duyuru Görseli