• DÖVİZ KURLARI
    • Dolar Alış : 6.7328
    • Euro Alış : 7.3201
    • Dolar Satış : 6.7597
    • Euro Satış : 7.3495Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi

Değerli Üyemiz,  

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 19.03.2020 tarihli ve 0331/ sayılı yazıda 18.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için hayata geçirilen “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi içerisinde yer alan, iş dünyasını ilgilendiren hususlar gönderilmiş olup; söz konusu maddeler aşağıya çıkarılmıştır.

Üyelerimize duyurulur.

 

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi – İş Dünyasını İlgilendiren Hususlar:

1.      Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizasyon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay ertelenmektedir.

2.      Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulanmayacaktır.

3.      Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenmektedir.

4.      KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacaktır.

5.      Kredi Garanti Fonu’na sağlanan destek 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacaktır. Bu kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecektir.

6.      İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecektir.

7.      Koronavirüs etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülecektir.

8.      Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecektir.

9.      Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacaktır.

10.  Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacaktır.

11.  Asgari ücret desteği devam edecektir.

12.  İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecektir.

Duyuru Görseli