ANTAKYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu’ndan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na Yapmış Olduğu Çalışmalardan Dolayı Büyük Övgü

SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu’ndan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na Yapmış Olduğu Çalışmalardan Dolayı Büyük Övgü

06/04/2013 - SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu’ndan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’na Yapmış Olduğu Çalışmalardan Dolayı Büyük Övgü

Haber Görsellerini Başlar

Hatay Birleşik Sanayici İş Adamları Derneği’nin düzenlemiş olduğu (BİRSİAD) Vizyon Toplantıları kapsamında “İş Hayatında Etik Kurallar” konulu söyleşiye katılmak üzere Hatay’a gelen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdulkadir Konukoğlu söyleşi öncesi Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Konukoğlu’nu Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Remzi Güzel HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Rıfat Görür, Sabit Karadeniz, Selahattin Eskiocak, Sami Ekşi,  Meclis Üyeleri Mehmet Galioğlu, Ömer Gürbüz, Hasip Güleryüz, Ayhan Kahraman, Abdulkerim Cabbaroğlu, Mete Ergönül, Ahmet Melek, Genel Sekreter Serdar Yılmaz Saraç ve TOBB Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu karşıladı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın gerçekleştirmiş olduğu projelerin tanıtım cd’sinin izlenmesi ile başlayan ziyaret Konukoğlu’nun övgü dolu sözleriyle devam etti. Hatay’ın öncü kuruluşu ATSO’nun proje cd’sini izledikten sonra Hatay’a büyük yatırımlar yaptığını dile getirdi. Hatay gibi gelişmekte olan bir ilin Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu denli güzel işler başardığının ülkemiz ve bölgemiz açışından gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanlığı da yapan Konukoğlu, Ticaret ve Sanayi Odalarının boş durmadığını ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın bunun en büyük kanıtı olduğunu vurguladı. Hatay’ın yüzyıllardır kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde yaşadığını belirtirken Hatay’da ve Hataylılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ZEKAT VE HAYIRIN ÖNEMİ

Sani Konukoğlu Vakfı aracılığı ile kurumsal sosyal sorumluluk alanında örmek projeler gerçekleştirdiklerini anlatan Konukoğlu, “1.500’ün üzerine üniversite öğrencisine karşılıksız burs verdiklerini, 20.000 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisine kırtasiye ve kıyafet, 135 bin kişiye de gıda yardımı yaptıklarını söyledi. Sanko Holding olarak şehrimize 10 Cami, 23 okul, 2 Fakülte ve 1 İlahiyat Fakültesi kurduk” dedi.

Günümüzde bankacılık sisteminde EFT ile para transferi yapıldığını anımsatan Konukoğlu, hayır ve zekat ile EFT arasında şu benzetmeyi yaptı:

“Hayır ve zekat, malınızın sigortasıdır, öbür dünyaya EFT’dir. Nasıl ki, bankacılık sistemi üzerinden, görmediğiniz, dokunmadığınız parayı havale edip, yerine ulaştığından şüpheniz yoksa, hayır ve zekat işleri ile öbür dünyaya EFT yaptığınıza da inanırsanız, karşılığını alırsınız

SANKO’NUN TARİHÇESİ

SANKO’nun temelinin 7 dokuma tezgahı ile 1904 yılında atıldığını, bayrağı devralan babası Sani Konukoğlu’nun bilinçli yatırımları ile şirketi tekstil sektöründe büyüttüğünü anımsatan Konukoğlu, şöyle devam etti:

Bugün 97 Şirket ile 14 sektörde, 14 bin çalışanımızla üretim yapıyoruz. Gelişmelere göre yeni sektörlere giriyoruz, yeni şirketler alıyoruz, gün oluyor gelişmeleri değerlendirerek bazı sektörlerden çıkıyoruz, bazı şirketleri elden çıkarıyoruz. Uçak havalanırken ağırlıkları atmakta yarar vardır” dedi.

Konukoğlu “Kayıt dışılıktan uzaklaştıkça işinizi büyütürsünüz. İşi yapmayın, yönetin. Kayıtlı çalışma sisteminde üretimin, tedarikin, satışın, muhasebenin yöneticileri bellidir. Size hedef pazara yönelme, müşterilerle iyi ilişkiler kurma misyonu kalır. Kayıt dışılıktan kurtuldukça üretiminiz ve satışınız artar. Çünkü, kayıt dışında her işi siz yapmak zorunda kalırsınız” dedi.

 “Büyümemizin sırrı paylaşmaktan geçiyor. Burs alan öğrencilerden tek dileğimiz; ekonomik durumları iyi olduğunda, ailesinin geçimini sağladıktan sonra en azından bir öğrenciye burs vererek okumasını sağlamalarıdır. Bunu yapanların bize karşı hiçbir gönül borcu kalmaz ve zeki öğrenciler yükseköğrenim yapma fırsatı bulur.

Valilikle işbirliği içerisinde 35 bin aileye gıda yardımı yapıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordine ederek 10 bin öğrenciye kıyafet, 10 bin öğrenciye kırtasiye yardımı gerçekleştiriyoruz. Herkes olanağı ölçüsüne toplumla paylaşırsa, o ülkede birlik ve dirlik hakim olur. Türkiye bugün dimdik ayaktaysa bunun bir nedeni de akrabalar arasında var olan yardımlaşma anlayışının, milletçe uygulanmasıdır” dedi.

MERDİVENLERİ BİRER BİRER ÇIKIN
Başarılı olmak için hedefe giden yolda merdivenlerin birer birer çıkılması gerektiğini anlatan Konukoğlu, “Merdivenleri birer birer çıkarsanız, hedeflediğiniz yere hazmederek yükselirsiniz. Eğer 2-3 merdiven birden çıkarım derseniz, bir sıçrarsınız, iki sıçrarsınız ama daha sonra yuvarlanır ve başladığınız yere düşersiniz” vurgusunu yaptı.

Konukoğlu, hazmederek yükselmemenin hazımsızlık yaratacağını, bunun da başka sorunlara yol açacağını belirtti. İnsanların başarılı olmasında kendilerini pohpohlayanlara değil, geniş kitlelere, kamuoyuna sevdirmelerinin payı bulunduğunu bildiren Konukoğlu, insanların bulundukları ortamlarda sevilmelerinin, saygı görmelerini de sağladığını kaydetti.  

Gaziantep gerçek anlamda kültürlerin, dinlerin birlikte yaşadığı bir medeniyetler kavşağında yer alıyor” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gaziantep’in geleceğini, kenti yönetenler ve kanaat önderleri olarak ortak kararlarla planlıyoruz. Bu sayede Türkiye’ye örnek gösteriliyoruz. Gaziantep olarak 177 ülkeye ihracat yapıyorsak, Türkiye ekonomisine yön veren şehirlerden birisi haline geliyorsak, çoğu kişi için hayal olan şimdiki noktamızdan gururlanmakla beraber, hedef çıtamızı yükseltiyorsak, ortak akıl sayesindedir.

MARKALAŞMANIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Gaziantep’in bugünkü başarısını Markalaşmaya borçlu olduğunu ve Hatay’da da markalaşmaya önem vermek ve yaygınlaştırmak gerektiğini belirtti. Markalaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Konukoğlu, markalaşırken başarılı olmak için dürüst olmalısınız dedi. Başarılı olmanın hilesinin dürüstlük olduğunu belirten Konukoğlu, Markalaşırken ömür boyu marka olmayı hedeflemeliyiz. Sel suyuna değil Kaynak suyuna ihtiyacımız var ise dürüst olmalıyız dedi.

MUTLULUĞUN VE BAŞARININ SIRRI

İnsanlar “kendilerinden aşağıda olanlara bakıp, onların sahip olamadıklarına sahip olduğunu görme ve şükretme duygusu ile mutlu olma, kendilerinden yukarıda olanlara bakıp, onlar gibi olma hedefi ile hareket etmeleri” önerisinde bulunan Konukoğlu, hedefin, uzanıldığına erişilebilir, ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin erişilemez olmaması gerektiğine dikkati çekti.

Gaziantep’in büyümesinin üç nedeni olduğunu ifade eden Konukoğlu bu üç nedeni şöyle sıraladı:

1-      Büyüyen ve markalaşan firmalar  Gaziantep’i terketmedi.

2-      Büyüyen firmalar yatırımını Gaziantep’e yaptı.

3-      Diğer illerde üniversite okuyan Gaziantepli gençlerin hepsinin Gaziantep’e geri dönmesi olarak özetledi.

Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi’nin de dağıtımını yaptıklarını dile getiren Konukoğlu, bu başarının sırrının sanayi ile uğraşanların  istişare ettiğini dile getirdi. “Başarılı olmanın yöntemlerinden birisi de empati kurmaktır. Her konuda kendinizi kaşınızdakinin yerine koymalısınız” diyerek sözlerini sonlandırdı.  

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin ise, Konukoğlu’nun Bölgemizin Ticari duayenlerinden olduğunu ve Hatay ile akrabalık ilişkileri olduğunu dile getirdi. Biz büyürken hep rahmetli babanız Sani Konukoğlu’na aşina olduk. Sanko Holdingin iştiraklerini anlatmaya kalkarsak zaman yetmez. Sözü Konukoğlu’na bırakmak isteyen  Çinçin misafirlerimizin asıl amaçlarının sizi dinlemektir” dedi. Çinçin, ziyaretlerinden ötürü SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na teşekkürlerini sunarken odamızı ziyaretleri anısına plaket ve Kem Göz Mozayiği takdim etti.